Jak zerejestrować naszego konika jako zabytek

rejestracja, ubezpieczenia, przepisy, sprowadzanie z zagranicy, zabytek

Moderatorzy: Pavulon_, pluzz, Rezor, Przemek64, Piotrek86skc

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pavulon_
Stowarzyszenie MKP
Model: 1965 Convertible
Silnik: inny V8
Kolor: Prairie Bronze
Stajnia: Stajnia Wielkopolska

Re: Jak zerejestrować naszego konika jako zabytek

Post autor: Pavulon_ » 2016-06-11, 21:13

mgrajek pisze:Mój 65 Fastback kupiony od 73 latki z San Bruno CA, przez Geeversa, właśnie zmierza lawetą w kierunku Polski i ma być w sobotę pod domem. Będzie miał Title, Fakture, Opłacone EU taxes, co mam dalej robić z papierami jak chce go na żółte? Czy aktualne jest to to co pisał Yoozeq w 2013 kilka postów wcześniej?
To o czym pisał yoozeq dotyczy importu bezpośrednio z USA. Jaki masz dokument zakupu? Umowę/fakturę od Geeversa? Jeśłi tak to jest to WDT czyli wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. w 2008 pierwszego Mustanga importowałem dokładnie tak samo i miałem trochę problemów przez to. Głównie dlatego że przy imporcie bezpośrednio z USA na deklaracji celnej jest już podany kod towaru (pojazdu kolekcjonerskiego) co automatycznie zwalnia z zapłaty akcyzy i cła. Pozostaje VAT 8%. Przy WDT nie ma takiego dokumentu, więc na pewno musisz ogarnąć VAT25 (jeśli dobrze pamiętam nr) w Urzędzie skarbowym (to tylko deklaracja że jesteś zwolniony z zaplaty VAT), całą procedurę z rzeczoznawcą i konserwatorem oraz przeglądem dla zabytków (uzyskując wcześniej próbne blachy).

Ja to ogarniałem 7 lat temu a wiem że od tego czasu przepismy ewoluowały trochę :) ja miałem problem z akcyzą bo Urząd Komunikacji żądał papieru z UC że akcyza jest zapłacona lub jestem z niej zwolniony. Bujałem się ze dwa miesiące ale jakiś papier wystawili. Teraz powinno być prościej. Najlepiej zadzwon do UK i zapytaj o szczegóły, jak trafisz na kumatą osobę to pójdzie z górki.

powodzenia.

Sherif
Młodszy Forumowicz
Model: 67' conv
Silnik: V8 4.6
Kolor: Dark moss green

Post autor: Sherif » 2019-02-15, 18:47

Podłącze się.
Kupiłem auto do remontu, czyli takie które nie przejdzie przeglądu, np z racji braku hamulców.
W takim przypadku jak rozumiem kolej rzeczy jest następująca: po odebraniu auta w pl, płacę niski vat (auto zabytkowe) i jak na razie nie rejestruje.
Odnawiam auto (co może potrwać (rok - dwa) a następnie po zakończeniu prac zabieram się za rejestrację, czyli rzeczoznawca i przegląd.
Jak rozumiem, rzeczoznawcy nie ma sensu robić przed remontem, skoro i tak auto nie przejdzie przeglądu ?

Pytanie bonusowe: czy można zapłacić wyższy vat a zarejestrować jako zabytkowe ? Czy w takim przypadku jak ktoś kiedyś by odkupił auto i chciał przerejestrować na zwykle nr to jest to możliwe czy po wpisie do ewidencji nie ma już odwrotu ?

Awatar użytkownika
6t07t
Forumowicz
Model: 1966-2008
Kolor: Silver Blue, Black
Stajnia: Stajnia Górny Śląsk

Post autor: 6t07t » 2019-02-15, 20:46

Odprawa celna nie ma nic wspólnego z rejestracją. Albo pojazd jest odprawiony jako zwykły samochód z cłem, vatem 23% i akcyzą albo jako pojazd kolekcjonerski z vatem 8%.
Sprowadzonego pojazdu nie ma obowiązku rejestrować od razu ani wogóle rejestrować. Można zrobić sobie z niego pomnik czy kwietnik. Bez względu na rodzaj rejestracji i tak pojazd musi zaliczyć badanie techniczne. Oczywiście przyszłe zmiany przepisów i ewentualne utrudnienia lub ułatwienia są nieprzewidywalne.

1966 Silver-Blue Coupe od nowości w PL
2008 Black Bullitt 3620
Ex: 1964-1/2, 1965, 1966, 1967, 1968, 1971, 1972, 1973, 1995, 2007

Sherif
Młodszy Forumowicz

Post autor: Sherif » 2019-07-05, 17:32

Doczytałem, że mimo iż opłaciłem auto w D w naszym kraju muszę załatwić procedurę celno-skarbową , w tym kwestia akcyzy.
Jak się dowiedziałem w UC aby otrzymać takie zwolnienie to nie wystarczy opis niemieckiego UC, w którym jest informacja po inspekcji iż auto zostało zakwalifikowane jako kolekcjonerskie. Musi być opinia rzeczoznawcy. Problem w tym, że zacząłem już auto rozbierać a dwóch z którymi rozmawiałem chce wizyty przy aucie (co też jest kłopotliwe z racji odległości). Czy może macie jakiś namiar na rzeczoznawcę co może taki opis wystawić na podstawie dokumentów oraz zdjęć - podobno to też jest możliwe to zrealizowania ?

Awatar użytkownika
empi1955
Forumowicz
Model: GT 2006 ; 1978 KC
Kolor: Satin Silver ; Bright Red

Post autor: empi1955 » 2019-07-05, 22:12

Polska to piękny i dziwny kraj.
Tylko tu: nie mając własnego przemysłu samochodowego posiadamy jako jedyni w EU opłatę akcyzową fukcjonującą przeważnie w celu ochrony rodzimej produkcji aut.
Aby być zwolnionym z tej daniny faktycznie musisz mieć opinie rzeczoznawcy. Na pocieszenie: jesteśmy w PL więc wszystko jest możliwe. Z pewnością dostaniesz jakieś info na priv. Powodzenia!

- jedyne słuszne, wolnossące 4,6 V8 ; 431 Hp ; 569 Nm ; tuned by HD-Customs

- jedyny taki na forum MKP ; Mustang II King Cobra 1978 ; 302 V8 (5,0) ; 141 Hp ; 339 Nm ; import from USA by As-Profi

Awatar użytkownika
MAX
Stowarzyszenie MKP
Model: Fastback GT V8 68
Silnik: V8 5.0
Kolor: Blue & Black
Stajnia: Stajnia Małopolska
Kontakt:

Post autor: MAX » 2019-07-06, 08:24

Empi1955 to fakt piękny i problematyczny a powodem jest zazwyczaj sam urzędnik który w moi przypadku wymagał opłaty akcyzowej od pojazdu kolekcjonerskiego.
Auto tak jak w przypadku przedmówcy przyjechało do naszego kraju poprzez port w DE mając komplet dokumentów uparcie twierdził że jej brak nie daje mi prawa do rejestracji !

Można by tak bez końca wymieniać przykłady, żenada dla mnie dzień jak co dzień ciągła walka z urzędnikami którym zwyczajnie brakuje wiedzy a brak odpowiedzialności z ich strony pogłębia ten problem.
Życzę wszystkim wytrwałości i cierpliwości anielskiej w takich przypadkach.

tel 504 266 504
As-PROFI
IMPORTUJEMY MARZENIA
Zrealizowane marzenia: IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
IIIIIIIIIIII
https://www.facebook.com/import.usa.max" onclick="window.open(this.href);return false;

Sherif
Młodszy Forumowicz

Post autor: Sherif » 2019-07-30, 18:48

OK sprawa załatwiona. Trafiłem na dobrego rzeczoznawcę, na prawdę postarał się z opisami, historią i wszelkimi detalami auta. Auto zakwalifikował jako oryginalne w 90%, na podstawie tego dostałem papier zwalniający z obowiązku zapłaty akcyzy.
Co ciekawe w przypadku aut zabytkowych nie ma limitu czasowego na załatwienie sprawy z akcyzą.

ODPOWIEDZ

Wróć do „16 tematy prawne”