Przepisy

Tuning, Serwis, Przerabianie Świateł, Import Części.

Moderator: caniggia

Awatar użytkownika
Rafał
Stowarzyszenie MKP
Posty: 16
Rejestracja: 2015-10-22, 19:43
Model: GT 500 Shelby
Silnik: inny V8
Kolor: Czarny wyszczupla

Re: Przepisy

Post autor: Rafał » 2016-10-29, 10:47

Czy ktoś analizował przepisy i rozporządzenia pod kątem prawnym? Czy są to tylko opinie i zdarzenia nie mające podparcia w przepisach o homologacji i warunkach technicznych dopuszczenia pojazdu do ruchu bo mniemam ,że tak właśnie jest.


Niech moc będzie z Wami.

kokodrillos
Posty: 3
Rejestracja: 2010-03-23, 16:04

Re: Przepisy

Post autor: kokodrillos » 2017-02-25, 23:47

mcgan i jak się skończyła ta rozprawa sądowa? Minęło kupę czasu i nie ma żadnego info. Pozdro.



caniggia
Stowarzyszenie MKP
Posty: 3868
Rejestracja: 2008-12-19, 15:05
Model: Mustang GT 4.6 Turbo
Silnik: V8 4.6
Kolor: satin silver

Re: Przepisy

Post autor: caniggia » 2017-03-08, 11:34

Wrzucam Wam najlepszą odpowiedź z ministerstwa jaką otrzymałem, w sensie jest na tyle ogólna i mało szczegółowa, iż pomija informację, że aby mieć pozytywny wynik z przeprowadzonego badania, należy mieć to zas... E.

To powinno pomóc większości użytkowników którzy posiadają auto sprowadzone przed 2013 rokiem, albowiem Pan Policjant aż tak wyszkolony nie jest aby to podważać i wnikać, co dokładnie Minister miał na myśli. Na pewno pismo nie będzie z pewnością podporą w rozmowie, gdy będziemy mieli światła nie przerobione.

" onclick="window.open(this.href);return false;



Awatar użytkownika
Rockmancar
Forumowicz
Posty: 201
Rejestracja: 2016-11-02, 00:03
Model: New Edge
Silnik: V6 3.8
Kolor: Bright Atlantic Blue
Lokalizacja:: Konin
Stajnia: Stajnia Wielkopolska

Re: Przepisy

Post autor: Rockmancar » 2017-03-08, 11:47

Kurcze, bo nie za bardzo rozumiem. Jeśli mój Mustang był pierwszy raz rejestrowany w kraju w maju 2013 to nie powinni mi zabrać dowodu za brak homologacji? Powinna tu chyba obowiązywać zasada "prawo nie działa wstecz". Przecież gdybym ukradł coś we wtorek a w środę kradzież by zdelegalizowali to nie mogę ponosić konsekwencji za tą kradzież. Tak samo powinno być z moim dowodem rejestracyjnym!



caniggia
Stowarzyszenie MKP
Posty: 3868
Rejestracja: 2008-12-19, 15:05
Model: Mustang GT 4.6 Turbo
Silnik: V8 4.6
Kolor: satin silver

Re: Przepisy

Post autor: caniggia » 2017-03-08, 11:53

Tak naprawdę przepis zwalnia z posiadania śwadectwa homologacji, a nie z posiadania homologacji na poszczególne elementy wymagane przy przeglądzie, ale z tego pisma nie wynika to wprost. Więc tak, miał prawo, ale z tym pismem może się zacząć zastanawiać i sprawa może mieć inny obrót.



Awatar użytkownika
kab
Forumowicz
Posty: 103
Rejestracja: 2012-06-25, 22:59

Re: Przepisy

Post autor: kab » 2017-03-08, 12:55

Rockmancar pisze:Kurcze, bo nie za bardzo rozumiem. Jeśli mój Mustang był pierwszy raz rejestrowany w kraju w maju 2013 to nie powinni mi zabrać dowodu za brak homologacji? Powinna tu chyba obowiązywać zasada "prawo nie działa wstecz". Przecież gdybym ukradł coś we wtorek a w środę kradzież by zdelegalizowali to nie mogę ponosić konsekwencji za tą kradzież. Tak samo powinno być z moim dowodem rejestracyjnym!
Prawo nie działa wstecz. Miałeś prawo sprowadzić samochód bez homologacji i nie potrzebujesz homologacji na samochód jako całość. Potrzebujesz za to homologacji na części, które są wymagane do "bezpiecznej i ekologicznej jazdy" - światła, szyby, katalizator, pasy itd. W związku z tym nawet jeśli samochód spełnia wymogi w prawie o ruchu drogowym, to powinien odpaść na przeglądzie w związku z tym, że nie masz homologacji. Czyli ma zastosowanie przepis o przeglądach, które musisz przechodzić co roku - samochód ma prawo być w PL bez homologacji, natomiast nie powinien przejść przeglądu i w związku z tym nie powinien poruszać się po drogach.

Nawet przy w pełni przerobionych światłach można mieć zabrany dowód, a jak się będziesz mocno rzucał/trafisz na cwanego to ci każe odholować samochód. I będzie w prawie, bo wg polskich przepisów wszystkie Mustangi - poza klasykami i VI gen - są w Polsce nielegalnie i nielegalnie się po niej poruszają.

A tak na koniec a propos VI gen - wersje z silnikiem V6 są również nielegalne, ponieważ samochód jako całość nie przeszedł homologacji europejskiej w tej wersji, tylko EB i GT.



Awatar użytkownika
Rezor
Forumowicz
Posty: 1612
Rejestracja: 2015-03-19, 13:33
Model: SN95 GT
Silnik: V8 5.0
Kolor: Niebieski

Re: Przepisy

Post autor: Rezor » 2017-03-08, 13:10

Podobają mi się zapisy odnośnie:
[...] pojazdy takie mogły być dopuszczone do ruchu po uzyskaniu pozytywnego wyniku z przeprowadzonego badania technicznego
Takie pojazdy mimo braku świadectwa homologacji mogą byćtakże obecnie legalnie dopuszczone do ruchu drogowego w Polsce
Nie podoba mi się jednak 4ty akapit, kóry jednoznacznie stwierdza, że przepis powstał aby nie dopuścić pojazdów z importu z Ameryki czy Japonii do ruchu na terenie Polski.


Mój mustang jest jak pies:
Ciągle się z nim bawię
Kobieta wypomina ile mam przez niego wydatków i problemów
Dzieci go lubią
Matka ma go dość bo przeorał jej podwórko
Ojciec zwie bo olał mu kostkę na podjeździe
Znajomi wciąż muszą o nim wysłuchiwać

caniggia
Stowarzyszenie MKP
Posty: 3868
Rejestracja: 2008-12-19, 15:05
Model: Mustang GT 4.6 Turbo
Silnik: V8 4.6
Kolor: satin silver

Re: Przepisy

Post autor: caniggia » 2017-03-08, 13:19

W rzeczywistości chodziło o import aut z dalekiego wschodu, dealer sprzedawał samochód jako importowany już przez samego klienta, więc każdy samochód nowy sprzedany przez dealera nie musiał mieć świadectwa.



Awatar użytkownika
RAFAŁ (GROSZEK)
Stowarzyszenie MKP
Posty: 2379
Rejestracja: 2009-03-28, 17:28
Model: był SN95 jest GT2011
Silnik: V8 5.0
Kolor: SREBRNY

Re: Przepisy

Post autor: RAFAŁ (GROSZEK) » 2017-03-08, 19:54

dzisiaj robiłem pierwszy przegląd do nowej rejestracji i miałem wszystkie światła przerobione łącznie z przeciw mgielnym tylnym ( przednie symetryczne)
i przegląd pozytywny



Awatar użytkownika
Rockmancar
Forumowicz
Posty: 201
Rejestracja: 2016-11-02, 00:03
Model: New Edge
Silnik: V6 3.8
Kolor: Bright Atlantic Blue
Lokalizacja:: Konin
Stajnia: Stajnia Wielkopolska

Re: Przepisy

Post autor: Rockmancar » 2017-03-08, 23:01

RAFAŁ (GROSZEK) pisze:dzisiaj robiłem pierwszy przegląd do nowej rejestracji i miałem wszystkie światła przerobione łącznie z przeciw mgielnym tylnym ( przednie symetryczne)
i przegląd pozytywny
Czyli można jeździć z symetrycznymi? Ja mam wszystko zrobione pod EU, oprócz asymetrii świateł właśnie.



caniggia
Stowarzyszenie MKP
Posty: 3868
Rejestracja: 2008-12-19, 15:05
Model: Mustang GT 4.6 Turbo
Silnik: V8 4.6
Kolor: satin silver

Re: Przepisy

Post autor: caniggia » 2017-03-09, 00:05

Nie można, a że przegląd przeszedł, to przeszedł:)



Awatar użytkownika
pavlito
Stowarzyszenie MKP
Posty: 1305
Rejestracja: 2008-12-21, 03:34
Model: GT 05 premium manual
Silnik: V8 4.6
Kolor: Sonic Blue

Re: Przepisy

Post autor: pavlito » 2017-04-07, 10:44

To tak żeby podkręcić sytuację z drugiej strony:
https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik- ... owego.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Zmiany nie będą zapewne nagłe, ale można się spodziewać, że w perspektywie 1-3 lat jednak wzmocni się nadzór nad diagnostami, więc znacznie trudniej będzie znaleźć takich mało czepialskich.

Jak wynika z raportu, dotychczas zdarzały się nawet przypadki, że diagnosta był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo związane z dokumentami, a nawet orzekano zakaz wykonywania zawodu diagnosty na 5 lat, a starosta i tak mu nie odbierał uprawnień. Czyli odpowiedzialność diagnostów nie była mocno egzekwowana. To się zapewne zmieni w pierwszej kolejności.



Awatar użytkownika
StarszyWajchowy
Stowarzyszenie MKP
Posty: 563
Rejestracja: 2015-05-08, 02:03
Model: 73 Mach 1 429
Silnik: inny V8
Kolor: yellow hornet
Lokalizacja:: Warszawa
Stajnia: Stajnia Mazowiecka

Re: Przepisy

Post autor: StarszyWajchowy » 2017-04-07, 21:36

pavlito pisze:To tak żeby podkręcić sytuację z drugiej strony:
https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik- ... owego.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Zmiany nie będą zapewne nagłe, ale można się spodziewać, że w perspektywie 1-3 lat jednak wzmocni się nadzór nad diagnostami, więc znacznie trudniej będzie znaleźć takich mało czepialskich.

Jak wynika z raportu, dotychczas zdarzały się nawet przypadki, że diagnosta był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo związane z dokumentami, a nawet orzekano zakaz wykonywania zawodu diagnosty na 5 lat, a starosta i tak mu nie odbierał uprawnień. Czyli odpowiedzialność diagnostów nie była mocno egzekwowana. To się zapewne zmieni w pierwszej kolejności.
ładnie się dzieje...


Tomek

kokodrillos
Posty: 3
Rejestracja: 2010-03-23, 16:04

Re: Przepisy

Post autor: kokodrillos » 2017-11-12, 14:12

mcgan'a chyba zamknęli na tej rozprawie sądowej o homologację bo już 2 lata upłynęły u żadnych wiadomości jak to się skończyło :rozpacz:



Simmy
Posty: 1
Rejestracja: 2020-10-27, 18:56
Model: GT
Silnik: V8 4.6
Kolor: Vista Blue
Lokalizacja:: Wrocław

Re: Przepisy

Post autor: Simmy » 2020-10-27, 21:02

Czy coś wiadomo w tej sprawie więcej? Sam zakupiłem ostatnio Mustanga, skontaktowałem się też z prawnikiem i otrzymałem odpowiedź jak w załączniku. Ponadto rozmawiałem kilka dni temu z diagnostą - stwierdził on, że pierwsze słyszy o homologacji i dla niego liczy się tylko stan techniczny pojazdu.

Z mniej prawnych rzeczy: ciekawi mnie, na jakiej podstawie jest wydawany DR i karta pojazdu, jeżeli prawnie rzecz ujmując auto nie jest dopuszczone do ruchu w Polsce? Uważam, że to nie kierowca/właściciel jest odpowiedzialny za sprawdzanie homologacji, a urząd wydający te dokumenty. Analogicznie, kto odpowiada za to, czy elektronika kupiona w sklepie posiada znaczki CE, ROHS i inne na obudowie, elektronice oraz czy np. przechodzi testy EMC? Bo chyba nie kupujący, ani nie sprzedający tylko ktoś, kto dopuszcza taki sprzęt do sprzedaży w Polsce ;)
Załączniki
2020-10-21_214501_of1_odp.pdf
(164.53 KiB) Pobrany 278 razy



ODPOWIEDZ

Wróć do „HD-Customs”