Przepisy

Tuning, Serwis, Przerabianie Świateł, Import Części.

Moderator: caniggia

Awatar użytkownika
kab
Forumowicz
Posty: 103
Rejestracja: 2012-06-25, 22:59

Re: Przepisy

Post autor: kab » 2015-04-28, 22:46

Cytat z wątku http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/vie ... c&start=90" onclick="window.open(this.href);return false;
Art 68 jeżeli dobrze pamiętam mówił kiedy właściciel ma przedstawić homologację aby zarejestrować nowy pojazd. Jeżeli auto było używane i sprowadzone należało go poddać badaniu technicznemu i na tej podstawie był dopuszczony do ruchu a nie na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji. Pojazd musiał być złożony z podzespołów posiadających homologację (oświetlenie, szyby....) - wówczas spełniał warunki techniczne.
Tak więc samochód nie przechodził procesu homologacji, natomiast zgodnie z innymi przepisami elementy dotyczące bezpieczeństwa i ekologi (światła, szyby, pasy, opony, hamulce, katalizator i pewnie jeszcze masę innych rzeczy) muszą posiadać homologacje. Ze światłami jest oczywista sprawa, najbardziej widoczna. Jednym elementem, co do którego nie mam pomysłu jak przerobić są szyby, bo są niewiele mniej rzucające się w oczy jak światła i jak ktoś się zechce doczepić to bez brudzenia się znajdzie.

Jedyną możliwością obejścia tego wszystkiego jest rejestracja na zabytek, ale to nie dotyczy jeszcze ani IV gen ani tym bardziej V gen.

Chyba, że ktoś ma inne dane i wyprowadzi mnie z błędu, na co po cichu licze :-)



caniggia
Stowarzyszenie MKP
Posty: 3868
Rejestracja: 2008-12-19, 15:05
Model: Mustang GT 4.6 Turbo
Silnik: V8 4.6
Kolor: satin silver

Re: Przepisy

Post autor: caniggia » 2015-04-28, 22:54

Na norm są fanatycy i trzeba brać pod uwagę, iż są to ich prywatne interpretacje.



Awatar użytkownika
Treys
Forumowicz
Posty: 409
Rejestracja: 2012-12-26, 20:42
Model: Mustang
Silnik: V6 4.0
Kolor: Black Metalic

Re: Przepisy

Post autor: Treys » 2015-04-29, 18:05

caniggia pisze:Większość lamp europejskich w autach europejskich nie ma żadnych oznaczeń na zewnątrz lampy, jedynie zwykła biała naklejka z oznaczeniami z tyłu. Zobaczyć kaśka jest np w skodzie i zrobić podobną:) Jak ktoś ma xenona to powinien mieć oznaczenie pod xenon itd, żeby nie dać ciała:)
A jak jest w przypadku lamp które podałem za przykład ? ( świecą na biało )


"Run my horse run"Obrazek

caniggia
Stowarzyszenie MKP
Posty: 3868
Rejestracja: 2008-12-19, 15:05
Model: Mustang GT 4.6 Turbo
Silnik: V8 4.6
Kolor: satin silver

Re: Przepisy

Post autor: caniggia » 2015-05-04, 12:59

Zbadałem jak wygląda sprawa wykonania homologacji w PL. Tu twierdzą, że o homologację może wystąpić tylko producent, czyli produkcja seryjna, część homologacji, to również sprawdzenie linii produkcyjnej itp. Ale np w DE wygląda to tak,
że pierwsze auto danego modelu musi mieć zrobiony daten blatt, czyli taki właśnie pierwszy przegląd homologacyjny.
Płaci za to ten, który pierwszy chce zarejestrować auto. Musi mieć już przerobione światła. Światła to osobna procedura, wysyła się je na homologację do Berlina, kosztuje to 1200eur. Wtedy takie auto z takimi lampami przechodzi pierwszy przegląd i otrzymuje daten blatt, kosztuje to 8000eur. Ten co zrobi pierwszy daten blatt ponosi spore koszty, ale później odsprzedaje taki daten blatt następnym po 200eur za auto i prędzej czy później mu się to zwraca. Następne auta muszą mieć robiony przegląd wg specyfikacji tego pierwszego daten blattu. Czyli ogólnie da się to zrobić legalnie, u nas wynika, że jest to nie możliwe za wyjątkiem odstąpienia od warunków technicznych.

Dzisiaj dzwoniłem do Ministerstwa, moja sprawa jeszcze w trakcie.
Gdyby ktoś chciał się coś telefonicznie kiedyś dowiedzieć, tu są bezpośrednie mundury do działu który się zajmuje odstępstwami:


226301257
226301900



caniggia
Stowarzyszenie MKP
Posty: 3868
Rejestracja: 2008-12-19, 15:05
Model: Mustang GT 4.6 Turbo
Silnik: V8 4.6
Kolor: satin silver

Re: Przepisy

Post autor: caniggia » 2015-05-05, 15:00

Pytałem o dopuszczenie auta z przerobionymi lampami, brakiem homologacji. Nie mam przy sobie oryginału pisma.


W zawiązaniu z Pańskim wnioskiem dotyczącym odstępstwa od warunków technicznych w zakresie dopuszczenia przednich reflektorów zgodnych z homologacją amerykańską w pojeździe marki Ford, model Mustang GT, pragnę poinformować, że Minister Infrastruktury i Rozwoju w tym zakresie nie udziela odstępstwa od warunków technicznych.



Po rozmowie telefonicznej wynika, że nie ma możliwości dopuszczenia żadnych przeróbek itp, a już na pewno brak homologacji, odstępstwo polega ogólnie na dopuszczeniu auta w stanie as is, a nie dopuszczają auta w specyfikacji usa.
Odesłali mnie to tdt, oni podobno mogą dopuścić takie auto, za pierwszym razem odmawiają, ale to należy traktować podobno jak zaproszenie do rozmów.


Tam zadzwoniłem i sprawa wygląda tak, że wg nich nie ma problemu, robi się to na dopuszczenie jednostkowe, koszt u nich 800, ale trzeba dostarczyć badanie, to np its robi . Z racji że tam już dzwoniłem w przypadku SAM a, to już mogę powiedzieć, że takiego badania nie przejdzie pojazd, który posiada elementy bez homologacji. Pytam się wtedy po ch mi takie badanie... Pytałem też o zdobienie homologacji na lampy przerobione, tylko producent może się do nich zgłosić w tej sprawie. Na koniec dowiedziałem się, że przez nich, tzn TDT, tylko nowe nigdy i nigdzie nie rejestrowane...

Koło się nie chce zamknąć..

Także póki co nadal wszystkie amerykańce są nielegalne.



Awatar użytkownika
Mały1973
Forumowicz
Posty: 688
Rejestracja: 2009-02-23, 12:32
Model: Mustang Mach I 1971
Silnik: inny V8
Kolor: Medium Blue Metallic
Kontakt:

Re: Przepisy

Post autor: Mały1973 » 2015-05-05, 17:41

Oni chyba maja takie standardowe formulki bo dokladnie takie same pismo mam :mur:


- Ford Mustang Mach I 429
- Chevy Camaro Z/28 LS1
- Chrysler Voyager III CRD
- Pontiac Trans Am GTA
- Buick Electra 1971 455
- Pontiac Grand Prix Seventh Generation

caniggia
Stowarzyszenie MKP
Posty: 3868
Rejestracja: 2008-12-19, 15:05
Model: Mustang GT 4.6 Turbo
Silnik: V8 4.6
Kolor: satin silver

Re: Przepisy

Post autor: caniggia » 2015-05-05, 18:05

Będę miał scan dowodu w którym jest wbite 'odstępstwo od warunków technicznych, lampy usa, nie poddam siary tak łatwo, zbieram materiał na program do telewizji.



Awatar użytkownika
Arek.O
Forumowicz
Posty: 276
Rejestracja: 2014-10-01, 19:03
Model: 2010 GT
Silnik: V8 4.6

Re: Przepisy

Post autor: Arek.O » 2015-05-05, 19:00

caniggia pisze:Będę miał scan dowodu w którym jest wbite 'odstępstwo od warunków technicznych, lampy usa, nie poddam siary tak łatwo, zbieram materiał na program do telewizji.
To na pewno byłby przełom. Trzymam moooocno kciuki, aby się powiodło :)



Awatar użytkownika
Treys
Forumowicz
Posty: 409
Rejestracja: 2012-12-26, 20:42
Model: Mustang
Silnik: V6 4.0
Kolor: Black Metalic

Re: Przepisy

Post autor: Treys » 2015-05-06, 09:35

caniggia pisze:Będę miał scan dowodu w którym jest wbite 'odstępstwo od warunków technicznych, lampy usa, nie poddam siary tak łatwo, zbieram materiał na program do telewizji.
Dzięki za konkretne informacje , widać jak nasze Państwo działa co z tego że angliki mogą jeździć , które stwarzają więcej zagrożenia :rotfl: a niczemu winne lampy jeszcze bardziej :D według nich , eh no trzeba jednak wydrukować sobie kodeks z artykułu odnośnie wprowadzenia zmian i w razie kontroli próbować coś ugrać na swoje ( gorzej samochody po 2013 rej. ) Material w TV jak najbardziej by się przydał trzymamy kciuki :ok:


"Run my horse run"Obrazek

Awatar użytkownika
rzabsky
Forumowicz
Posty: 566
Rejestracja: 2011-12-13, 23:47
Silnik: V6 4.0
Kolor: Mineral Grey

Re: Przepisy

Post autor: rzabsky » 2015-05-27, 09:16

Ja chciałem poruszyć jedną kwestię.

Mianowicie, zakładając, że za światła bez homologacji policjanty mogą odebrać mi dowód, to co w przypadku jeżeli doinstaluję światła do jazdy dziennej z europejską homologacją i policja zatrzyma mnie w dzień. Teoretycznie nie mogą mnie ukarać za jazdę na światłach bez homologacji, bo światła mają homologację.

Wiadomo, ze w nocy nie ma dyskusji, ale w dzień?

Jak myslicie jaki bylby werdykt w sądzie?

Pozdr



Awatar użytkownika
Arek.O
Forumowicz
Posty: 276
Rejestracja: 2014-10-01, 19:03
Model: 2010 GT
Silnik: V8 4.6

Re: Przepisy

Post autor: Arek.O » 2015-05-27, 09:22

rzabsky pisze:Ja chciałem poruszyć jedną kwestię.

Mianowicie, zakładając, że za światła bez homologacji policjanty mogą odebrać mi dowód, to co w przypadku jeżeli doinstaluję światła do jazdy dziennej z europejską homologacją i policja zatrzyma mnie w dzień. Teoretycznie nie mogą mnie ukarać za jazdę na światłach bez homologacji, bo światła mają homologację.

Wiadomo, ze w nocy nie ma dyskusji, ale w dzień?

Jak myslicie jaki bylby werdykt w sądzie?

Pozdr
Jakiś to pomysł jest. Myślę jednak, że jak ktoś się będzie chciał przyczepić, to na taki argument odpowie, że w dzień używa się również kierunkowskazów i światła stopu, a te homologacji też nie mają. Ciężko powiedzieć :)



caniggia
Stowarzyszenie MKP
Posty: 3868
Rejestracja: 2008-12-19, 15:05
Model: Mustang GT 4.6 Turbo
Silnik: V8 4.6
Kolor: satin silver

Re: Przepisy

Post autor: caniggia » 2015-05-27, 09:28

Tak właśnie jest , w dzień oprócz świateł dziennych są inne światła. Pomijając fakt ze uniwersalne światła dzienne nie są homologowane z konkretnym samochodem I teoretycznie takich również nie powinno się montować.



Awatar użytkownika
Camel
Młodszy Forumowicz
Posty: 37
Rejestracja: 2015-03-16, 19:54
Model: Pony premium
Silnik: V6 3.7
Kolor: Red candy

Re: Przepisy

Post autor: Camel » 2015-06-02, 21:02

Mam pytanie, jak jest z amerykańskimi czerwonymi światłami poza PL? Czy policja może mnie zatrzymać i zabrać dowód za granicą czy wlepią mandat?
Interesują mnie kraje, Czechy, Austria, Niemcy, Węgry, Słowenia, Chorwacja, Włochy ....



caniggia
Stowarzyszenie MKP
Posty: 3868
Rejestracja: 2008-12-19, 15:05
Model: Mustang GT 4.6 Turbo
Silnik: V8 4.6
Kolor: satin silver

Re: Przepisy

Post autor: caniggia » 2015-06-02, 22:16

Tak, mogą. Nosa również zabrać na lawetę.



Awatar użytkownika
mcgan
Stowarzyszenie MKP
Posty: 296
Rejestracja: 2013-09-16, 14:54
Model: V8 2010
Silnik: V8 4.6
Kolor: Czorny
Lokalizacja:: EBE
Kontakt:

Re: Przepisy

Post autor: mcgan » 2015-07-01, 15:44

Ja miałem niedawno kontrolę, nie przyjąłem mandatu za brak homologacji na światła, został skierowany wniosek do sądu, także dam znać, jak się sprawa potoczy... :cenzura:


AmCarChips.pl - mechanika i tuning

ODPOWIEDZ

Wróć do „HD-Customs”