Prosty sposób na sprawdzenie układu chłodzenia

chłodnica, nagrzewnica i okolica, samochód mi się gotuje

Moderatorzy: Pavulon_, Rezor, pluzz, Przemek64, Piotrek86skc

ODPOWIEDZ
Daddy
Młodszy Forumowicz
Posty: 35
Rejestracja: 2014-06-22, 21:58
Model: Mustang 289 1965rok
Silnik: V8 4.6
Kolor: Black

Prosty sposób na sprawdzenie układu chłodzenia

Post autor: Daddy » 2014-06-26, 22:04

Wiecznie się o coś pytam więc tym razem postanowiłem dać coś od siebie dla potomnych.

Prosty i bardzo dokładny sposób na sprawdzenie poprawności działania układu chłodzenia. Sposób wypróbowałem dzisiaj na swoim Mustangu z silnikiem 289 z 1965 roku. Prezentowane wyniki dotyczą właśnie tego samochodu. W samochodzie wymieniono wiatrak na 6 łopatkowy oraz zainstalowano tunel wspomagający pracę wiatraka.

Zamiast demontować termostat oraz sprawdzać go w gotującej wodzie proponuję:

1. Należy zakupić lub wypożyczyć termometr laserowy ( dostępny w każdym markecie budowlanym lub na Allegro już od 54 złotych - dokładność pomiaru +/- 1 stopień Celsjusza )

2. Odpalić samochód i na postoju, celując termometrem w blok silnika obok fabrycznie zainstalowanego czujnika temperatury ( patrząc od strony maski na prawo od gaźnika, przy prawej pokrywie zaworów ) sprawdzić do jakiej maksymalnie temperatury zagrzeje się silnik ( u mnie 80 stopni Celsjusza )

3. Celując w górną rurę od chłodnicy w pobliżu termostatu złapać moment kiedy jej temperatura nagle zmieni się z około 40 stopni na znacznie wyższą, jest to chwila otwarcia termostatu ( u mnie około 75 stopni Celsjusza mierzone na obudowie termostatu )

4. Celując w górną a następnie w dolną rurę od chłodnicy sprawdzić wydajność chłodnicy i spadek temperatury na dolnej rurze ( u mnie na postoju około 10 stopni Celsjusza )

5. Przegonić samochód a następnie zatrzymać się i sprawdzić na bloku obok czujnika temperatury jaką temperaturę osiągnął silnik ( u mnie 80 stopni Celsjusza )

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się przydatne. Pozdrawiam.



ODPOWIEDZ

Wróć do „2. układ chłodzenia”