Odprawa celna na kolekcjoners a rejestracja na BIAŁE tablice

rejestracja, ubezpieczenia, przepisy, sprowadzanie z zagranicy, zabytek

Moderatorzy: Pavulon_, Rezor, pluzz, Przemek64, Piotrek86skc

Awatar użytkownika
Evening
Forumowicz
Posty: 317
Rejestracja: 2009-11-16, 16:24
Model: 302'cid 1975
Silnik: V8 5.0
Kolor: Medium copper metallic

Re: Kupię Mustanga 1964-1969

Post autor: Evening » 2012-05-29, 21:31

Wiecie na spokojnie przeczytalem wszystko od poczatku do konca i wyglada mi na to ze zastosowalem duzy skrot myslowy mianowicie: pisalem o sprowadzeniu auta jako zabytkowy a chodzilo mi o kolekcjonerski. chociaz w urzedzie pytalem bezposrednio o zabytek. Byc moze to wprowadzilo taki ferment :)
poczekamy zobaczymy moze jeszcze ktos sie wypowie, licze na wypowiedz andrzeja.


Mercury Comet '75
Dodge Dart '66
Chevrolet Bel Air '60
Plymouth Barracuda '69
Porsche 912 [race car]
;)

Awatar użytkownika
Pavulon_
Stowarzyszenie MKP
Posty: 2168
Rejestracja: 2008-08-17, 22:22
Model: 1965 Convertible
Silnik: inny V8
Kolor: Prairie Bronze
Lokalizacja:: Poznań
Stajnia: Stajnia Wielkopolska

Re: Odprawa celna na zabytek a rejestracja na BIAŁE tablice

Post autor: Pavulon_ » 2012-05-29, 21:34

odprawa celna na zabytek to w języku ustawowym właśnie odprawa pojazdu kolekcjonerskiego



Awatar użytkownika
Mały1973
Forumowicz
Posty: 688
Rejestracja: 2009-02-23, 12:32
Model: Mustang Mach I 1971
Silnik: inny V8
Kolor: Medium Blue Metallic
Kontakt:

Re: Kupię Mustanga 1964-1969

Post autor: Mały1973 » 2012-05-29, 21:37

Pavulon_ pisze:hehe, ciekawa dyskusja :D

wg mnie ( podkreślam wg mnie ) i mojej wiedzy na ten temat NIE można zarejestrować auta na białe tablice a wcześniej odprawić auto na zabytek. Zawsze w takim przypadku czyli rejestracji na białe UK poprosi o dowód opłacenia akcyzy, cła. Mały ma zatem tutaj wg mnie racje. Podkreślam że mówię to co wiem z mojego doświadczenia i wg mojej najlepszej wiedzy.

a teraz dlaczego tak jest ? a no dlatego że żółte blachy to też pewne ograniczenia czyli - wywóz stały zagranicę (sprzedaż) - brak możliwości dokonywania modyfikacji (wiadomo jak to wygląda w praktyce) i inne takie ktore wynikają z ustawy.

może w niektórych urzędach coś takiego przejdzie ale raczej wynika to z niewiedzy urzędników.
Pavulon mylisz się BO cytuje z wiadomośći PRIV od Eveninga "Wydaje mi sie ze mozesz wiedziec o lukach dobrze np wynajmujac auto do slubu, nie bede pytal cie o to jak to robisz, ale zastanow sie czy masz dzialanosc gosp., odprowadzasz podatek, wystawiasz paragony lub faktury, i co najwazniejsze placisz co miesiac składke ZUS."
No nic widzę, że co po niektórzy mają inne argumenty przekonywania swoich racji :super: :D Zapytałem kolege czy podac dane do weryfikacji w US, niechaj sprawdza :D


- Ford Mustang Mach I 429
- Chevy Camaro Z/28 LS1
- Chrysler Voyager III CRD
- Pontiac Trans Am GTA
- Buick Electra 1971 455
- Pontiac Grand Prix Seventh Generation

Awatar użytkownika
Evening
Forumowicz
Posty: 317
Rejestracja: 2009-11-16, 16:24
Model: 302'cid 1975
Silnik: V8 5.0
Kolor: Medium copper metallic

Re: Kupię Mustanga 1964-1969

Post autor: Evening » 2012-05-29, 21:42

Mały1973 pisze:
Pavulon_ pisze:hehe, ciekawa dyskusja :D

wg mnie ( podkreślam wg mnie ) i mojej wiedzy na ten temat NIE można zarejestrować auta na białe tablice a wcześniej odprawić auto na zabytek. Zawsze w takim przypadku czyli rejestracji na białe UK poprosi o dowód opłacenia akcyzy, cła. Mały ma zatem tutaj wg mnie racje. Podkreślam że mówię to co wiem z mojego doświadczenia i wg mojej najlepszej wiedzy.

a teraz dlaczego tak jest ? a no dlatego że żółte blachy to też pewne ograniczenia czyli - wywóz stały zagranicę (sprzedaż) - brak możliwości dokonywania modyfikacji (wiadomo jak to wygląda w praktyce) i inne takie ktore wynikają z ustawy.

może w niektórych urzędach coś takiego przejdzie ale raczej wynika to z niewiedzy urzędników.
Pavulon mylisz się BO cytuje z wiadomośći PRIV od Eveninga "Wydaje mi sie ze mozesz wiedziec o lukach dobrze np wynajmujac auto do slubu, nie bede pytal cie o to jak to robisz, ale zastanow sie czy masz dzialanosc gosp., odprowadzasz podatek, wystawiasz paragony lub faktury, i co najwazniejsze placisz co miesiac składke ZUS."
No nic widzę, że co po niektórzy mają inne argumenty przekonywania swoich racji :super: :D Zapytałem kolege czy podac dane do weryfikacji w US, niechaj sprawdza :D
GOD DAMN czy ty wszsytkie przyklady oraz wizualizacje tak obracasz? szkoda ze nie wkleiles calosci... bo teraza to wyglada na czytanie wybiórcze, w dalszej czesci bylo napisane:
"Doskonale kazdy z nas wie, ze sa czesto luki prawne i pewne niedomowienia ktore wplywaja na rozne mozlwiosci. Wydaje mi sie ze mozesz wiedziec o lukach dobrze np wynajmujac auto do slubu, nie bede pytal cie o to jak to robisz, ale zastanow sie czy masz dzialanosc gosp., odprowadzasz podatek, wystawiasz paragony lub faktury, i co najwazniejsze placisz co miesiac składke ZUS. Jesli odpowiedz brzmi tak: to super; robisz tak jak powinno byc wszystko zgodnie z prawem; Tylko ze bardzo czesto ludzie ktorzy tak robia niestety o tym calkiem zapominaja i o tez jest niezgodne z prawem, chyba ze sa pewne luki jak np. wynajem auta na sesje zdjeciowa przewoz gratis itp. i pytanie arka pewnie ma sie pewnie o taka lukę.
Ja z tego co sie dowadywalem u mnie w miescie by to przeszlo, nie powiedzialem i nie gwarantuje ze w innym miescie to przejdzie.
Na koniec doskonale wiem, ze mnostwo osob placi zeby miec swiety spokoj bo przepisy sa na tyle nie jasne, i na tyle jest brak rzetelnej wiedzy urzedniczej ze woli sie zapacic i miec wszsytko gdzies."

Jesli myslisz ze ja mam zamiar cie sprawdzac to chyba smieszny jestes, ja tutaj mowie o lukach a nie o tym kto co i jak robi do to gleboko mam gdzies zreszta skoro tak dobrze czytasz ze zrozumieniem to przeczytaj to jeszcze raz: "nie bede pytal cie o to jak to robisz," bo po prostu mam to gdzies.


edit: pozostawie to bez komenatrza Panie inteligentny:
Mały1973 pisze:Nie wklejałem bo przykro takie coś czytac... Ktoś kto jest inteligentny to potrafi z tego zdania wyczytac wiecej niz Ty :D
Ostatnio zmieniony 2012-05-29, 21:47 przez Evening, łącznie zmieniany 1 raz.


Mercury Comet '75
Dodge Dart '66
Chevrolet Bel Air '60
Plymouth Barracuda '69
Porsche 912 [race car]
;)

Awatar użytkownika
Mały1973
Forumowicz
Posty: 688
Rejestracja: 2009-02-23, 12:32
Model: Mustang Mach I 1971
Silnik: inny V8
Kolor: Medium Blue Metallic
Kontakt:

Re: Odprawa celna na zabytek a rejestracja na BIAŁE tablice

Post autor: Mały1973 » 2012-05-29, 21:45

Nie wklejałem bo przykro takie coś czytac... Ktoś kto jest inteligentny to potrafi z tego zdania wyczytac wiecej niz Ty :D


- Ford Mustang Mach I 429
- Chevy Camaro Z/28 LS1
- Chrysler Voyager III CRD
- Pontiac Trans Am GTA
- Buick Electra 1971 455
- Pontiac Grand Prix Seventh Generation

Awatar użytkownika
Mały1973
Forumowicz
Posty: 688
Rejestracja: 2009-02-23, 12:32
Model: Mustang Mach I 1971
Silnik: inny V8
Kolor: Medium Blue Metallic
Kontakt:

Re: Odprawa celna na zabytek a rejestracja na BIAŁE tablice

Post autor: Mały1973 » 2012-05-29, 22:24

Ale wracajac do tematu to dokładnie jak pisze Pavulon, UK będzie chciał papiery na to. Po co ta cała procedura sprowadzania na zabytek, nie uwierze nie licząc znajomości, że obchodzi się to tylko i wyłącznie w/g widzimisie. Sprowadzanie na zabytek to jest cały szereg róznych kombinacji chocby na przegladzie, gdzie sa zupełnie inne i był tez temat o wbijaniu w dowód ograniczen itd itd.
Cała procedurę obejścia tego trzeba było zacząc chociazby od przeglądu bo jak mi wiadomo to na zabytki są bezterminowe. I teraz udajemy sie na stację i tłumaczymy Panu, kierunki czerwone, światła przód nie takie, itd itd ale podbij Pan bo ja rejestruje niby na zabytek ale potem powiem, ze chce zwykłe tablice... Nie chce mi się po raz kolejny rozpisywac powtórze tylko po raz kolejny, jak się ma wejście to jest szansa, że mozna ale na tylo co ja wiem w/g litery prawa to nie można. A jak się ma wejście to zapewne tylko samobójca napisze o tym na forum. Nie oszukujmy się bujal jest handlarzem - bez obrazy - i też nigdy się nie przyzna do tego nawet jak ma wejscia. A poza tym nie znam osobiście tego Pana aczkolwiek śledze allegro na bieżaco i Pan bujal78 ma swoje auta wystawione z żółtymi tablicami i tak było do tej pory - ostatnia fota http://allegro.pl/1973-buick-riviera-fa ... 44320.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Najlepiej niech wypowiedza się inni użytkownicy, którzy maja żółte tablice i dlaczego nie zrobili tak jak pisze Evening.
A jeszcze pytanie z innej beczki, udało mi sie coś co jest wpisane do rejestru zabytków (takie auto musi chyba miec jak pamietam 80% oryginalnosci) zarejestrować na białe tablice i potem postanwaiam wstawić podtlenek LPG, Muszę poinformować konserwatora czy nie ? Białe blachy to wykluaczają, żółte zobowiązują do zapytania przed, tak?Tak samo jest z każda inną rzeczą.Na jakiej podstawie otrzyma się bezterminowy przegląd ? Na jakiej podstawie możesz wykupić Oc krócej niż na rok. To są kolejne elementy wykluczające się. Qrde to ja chce bezterminowy przeglad do wszystkich moich aut... OC też pokupuje na 30 dni.


- Ford Mustang Mach I 429
- Chevy Camaro Z/28 LS1
- Chrysler Voyager III CRD
- Pontiac Trans Am GTA
- Buick Electra 1971 455
- Pontiac Grand Prix Seventh Generation

Awatar użytkownika
Evening
Forumowicz
Posty: 317
Rejestracja: 2009-11-16, 16:24
Model: 302'cid 1975
Silnik: V8 5.0
Kolor: Medium copper metallic

Re: Odprawa celna na zabytek a rejestracja na BIAŁE tablice

Post autor: Evening » 2012-05-29, 22:58

@Maly1973
Evening pisze:[....]jesli chcesz białe tablice placisz oplate recyklingowa 500 zl oraz oczywiscie musisz robic coroczne przegady i auto podlega normalnej procedurze rejestracji na biale.
nawet to wczesniej pogrubilem slowo klucz ale dopisze zeby kazdy dobrze zrozumial: normalnej rejestracji czyli samochod musi byc dostosowany do przechodzenia przegladow, czyt. m.in kierunki żółte, swiatlo p.mgielne tylne, światła przednie dostosowane do naszego prawa, itp. NIKT TUTAJ NIE MOWI ze sprowadzajac auto z nizsza skladka i rejestrujac go jako "normalny" to mozesz miec jeszcze gratis: przeglad wieczysty, i samochod niedostosowany do poruszania sie po drogach publicznych i brak OC ciagłego. BO TAK NIE JEST!

p.s. mylisz jeszcze pojecie rejestru z ewidencja a to gruba roznica moze to taki po prostu Twoj skrot myslowy, ale pewnie dobrze wiesz ze to dwie rozne rzeczy.

co do instalacji gazowej to jest dobre pytanie; tak samo jak i na temat przeróbek samochodu oczywiście na białych można, pytanie jak z autami wpisanymi do ewidencji ale nie będącymi zarejestrowanymi jako zabytek prawda? Bo przecież tak można zrobić. Tak samo jak z tego co wiem można wpisać auto do ewidencji/rejestru auto będące jeszcze na czarnych tablicach rejestracyjnych; oczywiście jeśli ciągle jest i pozostaje zarejestrowane na Ciebie na czarnych.

Idąc dalej tym torem myślenia co z autami, które będąc zabytkami, ma dołożona instalacje LPG i inne modyfikacje. Przecież takie rzeczy się dzieją.
Ot takie paradoksy


Mercury Comet '75
Dodge Dart '66
Chevrolet Bel Air '60
Plymouth Barracuda '69
Porsche 912 [race car]
;)

Awatar użytkownika
6t07t
Forumowicz
Posty: 1650
Rejestracja: 2009-02-19, 11:13
Model: 1966-2008
Kolor: Silver Blue, Black
Lokalizacja:: Gliwice
Stajnia: Stajnia Górny Śląsk

Re: Odprawa celna na zabytek a rejestracja na BIAŁE tablice

Post autor: 6t07t » 2012-05-29, 23:47

Mały1973 pisze:... Na jakiej podstawie możesz wykupić Oc krócej niż na rok. ... OC też pokupuje na 30 dni.
Jak auto ma więcej niż 40lat to nie ma obowiazku ciagłego OC bez wzgledu na rodzaj rejestracji, również ma prawa do zniżek i dowolnego okresu ubezpieczenia.


1966 Silver-Blue Coupe od nowości w PL
2008 Black Bullitt 3620
Ex: 1964-1/2, 1965, 1966, 1967, 1968, 1971, 1972, 1973, 1995, 2007

hubi
Młodszy Forumowicz
Posty: 49
Rejestracja: 2011-01-31, 17:57
Model: 1966
Silnik: inny V8
Kolor: niebieski

Re: Odprawa celna na zabytek a rejestracja na BIAŁE tablice

Post autor: hubi » 2012-05-30, 01:51

arek900 pisze:obydwaj na pewno głupio nie prawicie.
Ale moje pytanie jest krótkie i ścisłe. Czy jak sprowadzę auto z usa i przeprowadze odprawę celną jako zabytek (8%), czy w następnym kroku idąc do wydziału komunikacji mogę go zarejestrować jako normalne auto na białe tablice i nie będzie mi na karku siedział Pan konserwator?
Odpowiedz brzmi - tak mozesz. Ja tak zrobilem. Samochod kolekcjonerski (do clenia) a samochod zabytkowy (do rejestracji) to 2 zupelnie inne bajki.



arek900
Forumowicz
Posty: 917
Rejestracja: 2011-07-20, 18:08
Model: Mustang 67 V8, GT 07
Silnik: V8 4.6
Kolor: czerwony

Re: Odprawa celna na zabytek a rejestracja na BIAŁE tablice

Post autor: arek900 » 2012-05-30, 10:50

hubi pisze:
arek900 pisze:obydwaj na pewno głupio nie prawicie.
Ale moje pytanie jest krótkie i ścisłe. Czy jak sprowadzę auto z usa i przeprowadze odprawę celną jako zabytek (8%), czy w następnym kroku idąc do wydziału komunikacji mogę go zarejestrować jako normalne auto na białe tablice i nie będzie mi na karku siedział Pan konserwator?
Odpowiedz brzmi - tak mozesz. Ja tak zrobilem. Samochod kolekcjonerski (do clenia) a samochod zabytkowy (do rejestracji) to 2 zupelnie inne bajki.
o taką odpowiedź mi chodziło :)
Czyli rozumiem przez to że nie siedzi Ci na barkach konserwator zabytków i z autem robisz co chcesz? (łącznie z możliwością sprzedania auta poza granice kraju?)



Awatar użytkownika
6t07t
Forumowicz
Posty: 1650
Rejestracja: 2009-02-19, 11:13
Model: 1966-2008
Kolor: Silver Blue, Black
Lokalizacja:: Gliwice
Stajnia: Stajnia Górny Śląsk

Re: Odprawa celna na zabytek a rejestracja na BIAŁE tablice

Post autor: 6t07t » 2012-05-30, 11:31

Oczywiście. Robiąc odprawę i dokumenty do niej potrzebne nie wpisuje się jeszcze auta do ewidencji czy rejestru zabytków. Wpis do ewidencji/rejestru KZ i biała karta to wymóg rejestracji na żółte tablice.


1966 Silver-Blue Coupe od nowości w PL
2008 Black Bullitt 3620
Ex: 1964-1/2, 1965, 1966, 1967, 1968, 1971, 1972, 1973, 1995, 2007

arek900
Forumowicz
Posty: 917
Rejestracja: 2011-07-20, 18:08
Model: Mustang 67 V8, GT 07
Silnik: V8 4.6
Kolor: czerwony

Re: Odprawa celna na zabytek a rejestracja na BIAŁE tablice

Post autor: arek900 » 2012-05-30, 11:35

no i dla mnie wszystko jasne :)
dziwne to prawno ale jest :), sami pozwalają sprowadzić auto jako kolekcjonerskie a później używać jako normalne. Szkoda że parts only nie można tak zrobić ;).



Awatar użytkownika
6t07t
Forumowicz
Posty: 1650
Rejestracja: 2009-02-19, 11:13
Model: 1966-2008
Kolor: Silver Blue, Black
Lokalizacja:: Gliwice
Stajnia: Stajnia Górny Śląsk

Re: Odprawa celna na zabytek a rejestracja na BIAŁE tablice

Post autor: 6t07t » 2012-05-30, 12:03

Kwestia odpowiedniej drogi załatwiania ale juz wg innych przepisów.


1966 Silver-Blue Coupe od nowości w PL
2008 Black Bullitt 3620
Ex: 1964-1/2, 1965, 1966, 1967, 1968, 1971, 1972, 1973, 1995, 2007

bujal78
Młodszy Forumowicz
Posty: 75
Rejestracja: 2011-04-14, 22:06
Kontakt:

Re: Odprawa celna na zabytek a rejestracja na BIAŁE tablice

Post autor: bujal78 » 2012-05-30, 12:29

po pierwsze wyjasnijmy sobie URZEDY CELNE NIE ROBIA PROBLEMOW (co do zasady) z odprawa na pojazdy kolekcjonerskie
w 75% to zglaszajacy daje dupy robiac to nieumiejetnie, z wybrakowaną badź niewlasciwa dokumentacja lub chcac zaoszczedzic pare zloty robi to sam zamiast zglosic to ludziom ktorzy robia to na codzien...AMEN

po drugie wiele urzedów chce decyzje o wpisie do rejestrow zabytkow-> majac ja auto jest wpisane jako zabytek i oficjalnie nie mozesz przy nim nic zmieniac->wiec nie przejdziesz przegladu na biale tablice bo nie bedzie spelniac wymagan-> zostaje ci tylko rejestracja na zółte

nie przesadzajmy z tymi wymogami dotyczacymi zabytkow w wiekszosci przypadkow sa one martwe i nie egzekwowane....nie slyszalem by ktos majacy auto klasy sredniej na żółtych szedl do konserwatora o zgode na zmiane swiec czy opon...nie demonizujmy

czy ja odprawiam na kolekcjonerski z mozliwoscia rejestracji na biale?...tak



Awatar użytkownika
6t07t
Forumowicz
Posty: 1650
Rejestracja: 2009-02-19, 11:13
Model: 1966-2008
Kolor: Silver Blue, Black
Lokalizacja:: Gliwice
Stajnia: Stajnia Górny Śląsk

Re: Odprawa celna na zabytek a rejestracja na BIAŁE tablice

Post autor: 6t07t » 2012-05-30, 12:38

Dokładnie tak jak pisze Bujal.
Również nie miałem żadnych problemów z załatwianiem odpraw na samochody. Jeśli jest to co ma być i jest to przygotowane jak trzeba to problemów być nie powinno. Często problemy wynikają z niewiedzy załatwiającego lub urzędnika.
Przepisy dot. zabytków ruchomych jak samochody są ale nie ma przepisów dot. ich przestrzegania lub nie. Rozmawiałem w biurze KZ i sami przyznają że wiele zapisów prawnych jest tzw."martwych"


1966 Silver-Blue Coupe od nowości w PL
2008 Black Bullitt 3620
Ex: 1964-1/2, 1965, 1966, 1967, 1968, 1971, 1972, 1973, 1995, 2007

ODPOWIEDZ

Wróć do „16 tematy prawne”