Zmiana wersji forum

Komunikaty administratorów, informacje o zmianach, uwagi i sprawy bieżące

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
RAFAŁ (GROSZEK)
Stowarzyszenie MKP
Posty: 2380
Rejestracja: 2009-03-28, 17:28
Model: był SN95 jest GT2011
Silnik: V8 5.0
Kolor: SREBRNY

Re: Zmiana wersji forum

Post autor: RAFAŁ (GROSZEK) » 2018-10-28, 07:14

fajnie można teraz pisać posty
różne Trzcionki
migający tekst
pływający
 ! Wiadomość z: RAFAŁ (GROSZEK)
wiadomości od modów
info 



roush
Młodszy Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2016-01-30, 23:46
Silnik: V6 3.7

Re: Zmiana wersji forum

Post autor: roush » 2018-10-29, 12:04

Hiperłącza otwierane są w tym samym oknie, o ile na kompie nie stanowi to problemu, o tyle na telefonie jest to uciążliwe.



MaciekK
Forumowicz
Posty: 570
Rejestracja: 2017-02-17, 10:02
Model: 2015
Silnik: V8 5.0
Kolor: Czarny
Lokalizacja:: ............
Kontakt:

Re: Zmiana wersji forum

Post autor: MaciekK » 2018-10-30, 11:03

Chłopaki takie mam pytanko, nie było mnie chwile bo byłem na daaalekim wschodzie
wchodzę patrze a forum wygląda jak z 1956 roku
o co tu chodzi teraz ? to tak na stałe czy jakaś wersja próbna, testowa ?


https://www.instagram.com/darkknightv6/" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Anna01@
Stowarzyszenie MKP
Posty: 633
Rejestracja: 2018-03-23, 21:51
Model: S550 Ekobiust 2015
Kolor: magnetic grey
Lokalizacja:: Bielsko-Biała
Stajnia: Stajnia Górny Śląsk
Kontakt:

Re: Zmiana wersji forum

Post autor: Anna01@ » 2018-10-30, 11:48

MaciekK pisze:
2018-10-30, 11:03
Chłopaki takie mam pytanko, nie było mnie chwile bo byłem na daaalekim wschodzie
wchodzę patrze a forum wygląda jak z 1956 roku
o co tu chodzi teraz ? to tak na stałe czy jakaś wersja próbna, testowa ?
Z tego co się orientuje to jest najnowsze uaktualnienie


M-Mustang M-Małpka 🐒@ M-🍯Malinka :wave:

nemoein
Posty: 5
Rejestracja: 2018-10-08, 16:13
Model: jeszcze nie kupiłem
Lokalizacja:: Katowice

Re: Zmiana wersji forum

Post autor: nemoein » 2018-11-05, 13:04

Forum phpBB 3.0, spoko, można używać BBcode - jak to działa, jest poniżej:
Witam wszystkich, poniżej zaprezentuję kilka sztuczek kodów ułatwiających życie na forum, jak pewnie część z was zauważyła na stronie po wciśnięciu pod postem "reply", mamy okno do pisania odpowiedzi, a na nim kilka przycisków:
1. video - do Youtuba i DailMotion tworzą się z automatu, ale z innych żródeł należy dodać

Kod: Zaznacz cały

[bbvideo]https://www.dailymotion.com/video/x3onxfb[/bbvideo]

right
2. center - centruje tekst

Kod: Zaznacz cały

[align=center] tekst w środku [/align]
tekst w środku
3. right - wyrównuje tekst do prawej stony

Kod: Zaznacz cały

[align=right]Tekst z prawej[/align]
Tekst z prawej
4. s - przekreślony tekst

Kod: Zaznacz cały

[s]ten tekst jest przekreślony[/s]
ten tekst jest przekreślony

5. SoundCloud - pozwala na wrzucenie dowolnego utworu ze strony http://www.soundcloud.com, można również tam wgrywać własne utwory, taka alternatywa dla YT hostująca wyłącznie muzykę, co za tym idzie mniej obciąża komputer i jest lepsza jakość muzyki

Kod: Zaznacz cały

[SoundCloud]https://soundcloud.com/pjmakina/elvis-presley-burning-love-pj-makina-bootleg[/SoundCloud]


pozostałych nie muszę chyba tłumaczyć ale przypomnę w skrócie gdyż zasada działania jest identyczna:
B - tekst pogrubiony
i - tekst pochyły
u - tekst podkreślony
Qoute - cytujemy innego użytkownika, proszę używać tej opcji jedyni gdy odności się do nie bezpośredniego postu tylko bardziej oddalonego, uwaga maksymalnie można zagnieździć 3 cytaty w sobie. Możliwe są dwie wersje jedna to zwykla bez autora

Kod: Zaznacz cały

[quote]jakiś cytat[/quote]
jakiś cytat
oraz druga ze wskazaniem autora
autor_Roman pisze:Tekst Romana

Kod: Zaznacz cały

[quote="autor_Roman"]Tekst Romana[/quote]
code - przydatna opcja jeśli chcecie wstawić jakiś kod HTML, PHP, lub BB Code aby nie zamienił się.
list - w zasadzie mało przydatna opcja pozwaląca na utworzenie listy

Kod: Zaznacz cały

 [list]
[*]punkt jeden
[*]punkt dwa
[/list]
  • punkt jeden
  • punkt dwa
* - tworzy kropkę jeśli jest w znacznikach list czyli musimy zrobić tak

Kod: Zaznacz cały

[list][*] jakiś podpunkt[/list]
  • jakiś podpunkt
img - wreszcie coś przydatnego - jeśli chcemy aby zamiast linku pokazywała się grafika należy użyć IMG i pomiędzy klamry wstawić link do zdjęcia np.

Kod: Zaznacz cały

[img]http://i.imgur.com/dZ2oY2f.jpg[/img]
Obrazek - należy pamiętać aby nie wrzucać zbyt dużych zdjęć w ten sposób bo się nie zmieszczą na forum (szerekość jest różna w zależności od komputera, ale trzymajmy się aby szerokość nie była szersza niż 500.

URL - tworzy linka bez względu na treść choć musi być poprzedzona http://, wprawdzie automatycznie po wpisaniu linku z www na początku tworzy się link, aczkolwiek warto pamiętać, że czasem forum potrafi "uciąć" dłuższego linka np. do strony aukcyjnej z konikami, dlatego dla bezpieczeństwa warto go otagować w pole url a więc jeśli napiszemy tak:

Kod: Zaznacz cały

http://forum.mustangklub.pl/
http://forum.mustangklub.pl/ - to link stworzy się automatycznie
a teraz już nie ma ponieważ zapomnieliśmy o www

Kod: Zaznacz cały

forum.mustangklub.pl
forum.mustangklub.pl
aby to naprawić, oraz zabezpieczyć się przed ucinaniem linków piszemy tak:

Kod: Zaznacz cały

[url]http://forum.mustangklub.pl/[/url]
http://forum.mustangklub.pl/

Size (przycisk "Normalny") - wybieramy rozmiar czcionki, normalna to 100, maksymalna to 200, natomiast 50 już ciężko odczytać, możemy wstawić dowolne wartości z zakresu 0-200 np tak

Kod: Zaznacz cały

[size=50]rozmiar 50[/size] normalny rozmiar [size=150] rozmiar 150 (duży) [/size] [size=200]rozmiar 200 (wielki) [/size] [size=79]rozmiar 79 (niestandardowy) [/size] 
rozmiar 50 normalny rozmiar rozmiar 150 (duży) rozmiar 200 (wielki) rozmiar 79 (niestandardowy)
color - kolor tekstu w kodzie HTML, po kliknięciu na przycisk "kolor tekstu" rozwija się pasek kolorów

Kod: Zaznacz cały

[color=#0040FF] jakiś niebieski tekst[/color]
jakiś niebieski tekst, (należy zawsze wstawić krzyżyk # przed kodem koloru HTML, swoją drogą kolory w HTML zapisywane są szesnastkowo w standardzie RGB (Red, Green, Blue) (Czerwony, Zielony, Niebiski) metodą addytywną (czyli mieszamy światło a nie kolory leniwi którzy nie znają HTML i nie ogarniają przycisków mogą iść na łatwiznę i wpisać po angielsku kolor np

Kod: Zaznacz cały

[color=green]zieleony tekst[/color]
zieleony tekst

Oczywiście, opcji jest znacznie więcej i wyżej jest kilka przycisków, zawsze można coś wybrać, w większości przypadków można też łączyć np.

Kod: Zaznacz cały

[size=150][marq=left][blur=green][fade]duży, rozmazany, zielony, pulsujący i pływający tekst[/fade][/blur][/marq][/size]
duży, rozmazany, zielony, pulsujący i pływający tekst

*1 Dla kujonów notka poniżej :)


*1 - Kolory w HTML zapisywane są szesnastkowo w standardzie RGB metodą addytywną, teraz co jest czym:

- Zapis szesnastkowy to wersja systemu liczbowego podobnego do naszego popularnego dziesiętnego, jednak wykorzystuje 16 cyfr (0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,E,F) a nie jak dziesiętny tylko dziesięć (0,1,2,3,4,5,6,7,8,9), wykorzystuje się go ponieważ znacznie łatwiej się przelicza z systemu dwójkowego (0,1) na szesnastkowy niż na dziesiętny (procesory działają w systemie dwójkowym 0,1 {jest sygnał, nie ma go}) można w ten sposób zapisać dowolną informację, w systemie szesnastkowym można zapić w jednej cyfrze aż 16 (F) wartości, w dwóch już 256 (16^2), w 3 już 4096 (16^3) jak widać mniejszym kosztem pamięci można zapisać większe liczby, dla porównania w systemie dziesiętnym na 3 cyfrach można zapisać maksymalnie 1000 wartości (10^3) co daje już ponad 3000 wartości mniej, im większe liczby tym przewaga systemu szesnastkowego na dziesiętnym będzie wzrastać geometrycznie :P

- Standard RGB (Red, Green, Blue) (Czerwony, Zielony, Niebiski) - sposób zapisu koloru w którym są trzy kolory z których można uzyskać dowlny kolor, w kodzie HTML wygląda to tak:#55F31D a ta mieszanka wygląda tak |||||| - jak widać każde kolejne dwie cyfry odpowiadają za nasycenie brawą (RGB) naszego powstałego koloru (maksymalnie 255 stopni nasycenia ponieważ na dwóch cyfrach można zapisać 256 wartości, i ostania jest zarezerwoana jako kończąca łańcuch), 00 oznacza brak danej barwy, FF oznacza całkowite użycie koloru, tak więc

Kod: Zaznacz cały

[color=#FF0000][/color]
oznacza że mamy pełne nasycenia czerwonego i brak zielonego czy niebieskiego taki kolor będzie całkowicie czerwony, w ten sposób można kolory dowolnie mieszać.

- metodą addytywną (czyli mieszamy światło a nie kolory) - tak jak w nawiasie mieszamy same barwy które są jeszcze światłem, a nie już gotowym kolorem - można zrobić mały eksperyment, jeżeli weźmiemy 3 latarki na każdą założymy 3 szkła (czerwone, zielone, niebieskie) i poświecimy w jedno miejsce to powstanie barwa... biała - jakim cudem z kolorów które nijako są ciemniejsze od białego może powstać biały? tu trzeba się zagłębić w analizę widmową, w drugą stronę działa pryzmat, czyli z barwy białej powstają wszystkie kolory. Kolejny eksperyment jaki możecie zrobić to mieszać kolory w sposób subratktywny (nie addytywny) tutaj mieszamy już nie światła, a gotowe kolory np. farby, kredki, drukarki pigment itp. wykorzystują go wszyscy malarze zarówno Artyści jak Ci ścienni, powstałe tutaj kolory zawsze będą ciemniejsze od barw podstawowych i tutaj wykorzystuje się zwykle nie paletę RGB, a CMY bądź CMYK bądź inne (C- Cyan - taki błękit, M - Magenta - taki różowy Y - Yellow - Żółty) Przez zmieszanie 3 barw w syntezie substraktywnej otrzymamy kolor czarny (a nie biały jak w przypadku addytywnego) dlatego teoretycznie system CMY jest wystarczający, jednak bardzo często spotyka się jeszcze CMYK - gdzie K - key jest kolorem czarnym (aby nie marnować wszystkich barw, ponadto barwy muszą być idealne aby powstał idealny czarny) - np. w bardzo wielu drukarkach używa się CMYK'a zwykle jest to tusz kolorowy CMY oraz czarny K razem daje CMYK

Jeśli przeczytałeś notkę i ją rozumiesz, albo co gorsza podoba Ci się, możesz zostać informatykiem, szczególnie webdeveloperem, grafikiem, lub programistą :P

Wszystkie skrypty for (PHPBB3, MyBB, IPB i inne) wykorzystują BBCODE - jest alternatywna dla HTML działająca wyłącznie na forach - jak dla mnie to totalnie zbędny kolejny język, no ale cóż inaczej się nie da :P powyżej kilka podstaw języka BBCODE który jest pełny dziur, np, podczas zapętlenia sizów wyjdą głópoty:

Kod: Zaznacz cały

[size=85]jakiś tekst, ale chciałem [size=150]coś[/size] powiększyć[/size]
jakiś tekst, ale chciałem coś powiększyć jak widać nic z tego, musimy się naćwiczyć i aby działało trzeba dany tekst zamnąć sizem i otworzyć nowym jak tu:

Kod: Zaznacz cały

[size=150]duży tekst[/size] teraz normalny [size=85]teraz mały[/size] [size=150]i znów duży[/size]
duży tekst teraz normalny teraz mały i znów duży

ps. widzę, że stroną nie ma certyfikatu ssl (https) i z czasem może być wyświetlana jako niebezpieczna, mogą pomóc przy wdrażaniu takowego, lub nawet napisać bota, który sam będzie ją odnawiał.



Awatar użytkownika
Tom.Tom
Forumowicz
Posty: 1308
Rejestracja: 2011-11-16, 20:58
Model: X-CHARGED
Silnik: V6 4.0
Kolor: bordo + czarny mat
Lokalizacja:: Trójmiasto
Stajnia: Stajnia Pomorze

Re: Zmiana wersji forum

Post autor: Tom.Tom » 2018-11-09, 13:53

MaciekK pisze:
2018-10-30, 11:03
Chłopaki takie mam pytanko, nie było mnie chwile bo byłem na daaalekim wschodzie
wchodzę patrze a forum wygląda jak z 1956 roku
o co tu chodzi teraz ? to tak na stałe czy jakaś wersja próbna, testowa ?
To chyba poprzednia wersja tak wyglądała... Wersja silnika jest najnowsza, natomiast szablon (wygląd) może nie jest najnowszy, ale uznałem, że jest najbardziej przejrzysty z dostępnych i dobrze się skaluje na różne urządzenia (responsywny).

Wygląd to też oczywiście kwestia gustu...
nemoein pisze: Forum phpBB 3.0, spoko, można używać BBcode - jak to działa, jest poniżej:
Witam wszystkich, poniżej zaprezentuję kilka sztuczek kodów ułatwiających życie na forum, jak pewnie część z was zauważyła na stronie po wciśnięciu pod postem "reply", mamy okno do pisania odpowiedzi, a na nim kilka przycisków:
Fajna ściąga, oby tylko teraz wszyscy nie zaczęli na siłę używać tych wszystkich gadżetów, bo forum jak choinka będzie wyglądało... choć w sumie do świąt już niedaleko.... ;)
nemoein pisze: ps. widzę, że stroną nie ma certyfikatu ssl (https) i z czasem może być wyświetlana jako niebezpieczna, mogą pomóc przy wdrażaniu takowego, lub nawet napisać bota, który sam będzie ją odnawiał.
Szkoda, że Home.pl nie obsługuje Let'sEncrypt, tylko chcą kasę za swoje certyfikaty - byłaby to kwestia jednego kliknięcia...


Obrazek

:: PAN TOMASZ ZOSTAŁ BOHATEREM W SWOIM GARAŻU - SAM ZAMONTOWAŁ KOMPRESOR! :: viewtopic.php?f=13&t=5243&start=150#p137691

MaciekK
Forumowicz
Posty: 570
Rejestracja: 2017-02-17, 10:02
Model: 2015
Silnik: V8 5.0
Kolor: Czarny
Lokalizacja:: ............
Kontakt:

Re: Zmiana wersji forum

Post autor: MaciekK » 2018-11-12, 00:04

generalnie obecnie ciężko sie poruszać teraz
poprzednio by,o duuuzo lepiej


https://www.instagram.com/darkknightv6/" onclick="window.open(this.href);return false;

nemoein
Posty: 5
Rejestracja: 2018-10-08, 16:13
Model: jeszcze nie kupiłem
Lokalizacja:: Katowice

Re: Zmiana wersji forum

Post autor: nemoein » 2018-11-13, 14:24

Tom.Tom pisze:
2018-11-09, 13:53
Fajna ściąga, oby tylko teraz wszyscy nie zaczęli na siłę używać tych wszystkich gadżetów, bo forum jak choinka będzie wyglądało... choć w sumie do świąt już niedaleko....
MaciekK pisze:
2018-11-12, 00:04
generalnie obecnie ciężko sie poruszać teraz
poprzednio by,o duuuzo lepiej
Z doświadczenia na moich forach wiem, że ludzie raczej nie używają BBCode, nie umieją i nie chcą się go używać, największy problem jaki zawsze na każdym forum się powtarzał to podpisy użytkowników pod każdym postem, one zdecydowanie najmocniej wpływały na nieczytelność tematu - typowy post ma średnio 2-3 linijki tekstu, a podpis często zajmuje kilka razy więcej... Musiałem wprowadzić pewna ograniczenia pod tym względem :)



Griszaa
Forumowicz
Posty: 224
Rejestracja: 2018-06-17, 11:37
Model: Mustang
Silnik: V6 3.7
Kolor: Kona Blue
Lokalizacja:: Ślask
Stajnia: Stajnia Górny Śląsk

Re: Zmiana wersji forum

Post autor: Griszaa » 2018-11-13, 15:21

Poruszam sie po kilku forach o roznej tematyce ...
Czesc z nich po zmianach wyglada bardzo podobnie to tego ... kwestia przyzwyczajenia ... zmiany sa zle dopoki sie do nich nie przyzwyczaimy ...



Awatar użytkownika
Sylwester66
Stowarzyszenie MKP
Posty: 1368
Rejestracja: 2011-08-14, 20:54
Model: GT
Silnik: V8 4.6
Kolor: czarny
Lokalizacja:: Warszawa
Stajnia: Stajnia Mazowiecka

Re: Zmiana wersji forum

Post autor: Sylwester66 » 2018-11-13, 20:10

tak wygląda nowa wersja i nie mamy na nią wpływu - to tak jak by nam się nie podobał Windows, i co z tego jak i tak nie mamy na to wpływu :) …. nie zmienimy tego.
Chyba, że jest jakiś informatyk który dla nas napisze nowe forum - nie ma z tym problemu, niech zaproponuje wygląd i wtedy można podjąć dyskusję.



Awatar użytkownika
Beckett
Posty: 9
Rejestracja: 2018-10-21, 00:30
Model: GT
Silnik: V8 4.6
Kolor: Czarny
Lokalizacja:: Warszawa
Stajnia: Stajnia Mazowiecka

Re: Zmiana wersji forum

Post autor: Beckett » 2018-11-14, 02:06

Sylwester66 pisze:
2018-11-13, 20:10
tak wygląda nowa wersja i nie mamy na nią wpływu - to tak jak by nam się nie podobał Windows, i co z tego jak i tak nie mamy na to wpływu :) …. nie zmienimy tego.
Chyba, że jest jakiś informatyk który dla nas napisze nowe forum - nie ma z tym problemu, niech zaproponuje wygląd i wtedy można podjąć dyskusję.
Pisać forum to nie ma co, aczkolwiek kilka for postawiłem w swoim życiu. Jeżeli byłaby lista wymagań, mogę rozejrzeć się za rozwiązaniami i nawet wyhostować u siebie na serwerze w ostateczności.



Awatar użytkownika
Midnite Tom
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 2014-08-17, 21:53
Model: 94 GT
Silnik: V8 5.0
Kolor: czarny

Re: Zmiana wersji forum

Post autor: Midnite Tom » 2018-11-14, 22:44

logowanie na forum nadal nie jest zabezpieczone (https), nie żebym się czepiał, bo forum super, szczególnie możliwość ustawienia sortowania postów w tematach... ale



Awatar użytkownika
Beckett
Posty: 9
Rejestracja: 2018-10-21, 00:30
Model: GT
Silnik: V8 4.6
Kolor: Czarny
Lokalizacja:: Warszawa
Stajnia: Stajnia Mazowiecka

Re: Zmiana wersji forum

Post autor: Beckett » 2018-11-19, 17:55

Można sobie wygenerować darmowy certyfikat SSL Let's Encrypt. Pytanie czy hosting obsługuje?
Mój obsługiwał i w 3 minuty postawiłem pełnego SSL'a dla sklepu żony.



Awatar użytkownika
Ka3u7
Młodszy Forumowicz
Posty: 88
Rejestracja: 2018-05-03, 22:42
Model: Gt
Silnik: V8 4.6
Kolor: Biały
Lokalizacja:: Orzesze

Re: Zmiana wersji forum

Post autor: Ka3u7 » 2018-11-21, 00:00

Ta stara wersja byla lepsza nowe posty trzeba wertowac po stronach nie mozna sie doszukac ale to tylko moje zdanie



Awatar użytkownika
RAFAŁ (GROSZEK)
Stowarzyszenie MKP
Posty: 2380
Rejestracja: 2009-03-28, 17:28
Model: był SN95 jest GT2011
Silnik: V8 5.0
Kolor: SREBRNY

Re: Zmiana wersji forum

Post autor: RAFAŁ (GROSZEK) » 2018-11-21, 06:51

Midnite Tom pisze:
2018-11-14, 22:44
logowanie na forum nadal nie jest zabezpieczone (https), nie żebym się czepiał, bo forum super, szczególnie możliwość ustawienia sortowania postów w tematach... ale
certyfikat był w tamtym roku przez rok i na ten rok zażyczyli sobie sporą kwotę i nie zostało to przedłużone



ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności”