Okresowe Badanie(a) Techniczne naszych pojazdów, przepisy...

rejestracja, ubezpieczenia, przepisy, sprowadzanie z zagranicy

Moderatorzy: mcgan, Pavulon_, stang232, celibad, pluzz

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
stang232
Forumowicz
Posty: 2122
Rejestracja: 2008-12-12, 15:16
Model: stang'95
Silnik: V8 5.0
Kolor: czarny
Lokalizacja:: Bełchatów
Stajnia: Stajnia Łódzka

Post autor: stang232 » 2010-11-15, 20:48

bedzin pisze:rozdzieliles kierunek od stopu??przy tym moim roczniku tez jest tyle dlubania co u was bo pamietam ze przy tych nowych sa jakies puszki ktore trzeba troche oszukac??
powinieneś mieć chyba podobnie jak w sn95 z lat 94-98, czyli nie musisz się martwić SJB zobacz ten temat viewtopic.php?t=1204&postdays=0&postorder=asc&start=0 krótko mówiąc musisz przeciągnąć kabel od migacza z przodu do tyłu,i ... no dobra ja elektrykiem nie jestem :P ( nie chcę ci coś źle powiedzieć) , ale to nie jest jakaś bardzo trudna przeróbka i prawie każdy elektryk samochodowy ci to zrobi.


Obrazek

Awatar użytkownika
Skashgzuk
Młodszy Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 2011-03-18, 20:35
Model: 2007 Coupe
Silnik: V6 4.0
Kolor: Black Sunshine

Re: Okresowe Badanie(a) Techniczne naszych pojazdów, przepis

Post autor: Skashgzuk » 2012-02-11, 12:36

Stary temat ale odświerzam, bo mam problem z badaniem.

Moja osiedlowa stacja nie chce podbić mi badania z uwagi na ksenony z przodu :(

Może ktoś dać namiary na PW/tutaj jakąś stację w Wawie gdzie robicie badania swoich koników?

Troche głupio się czuje, bo światła niby miały być dobre, elektryk jak przerabiał też zapewniał że przejdą badanie, a jak przyszło co do czego to lipa... :wstyd:

Help :mur:


...The wheels of his mustang exploding on the highway like a slug from a .45
True death: 400 horsepower of maximum performance piercing the night
This is black sunshine!....

Awatar użytkownika
YoDa
Forumowicz
Posty: 964
Rejestracja: 2011-02-02, 10:43
Model: V6 3,7 2012
Silnik: V6 3.7
Kolor: Performance White
Kontakt:

Re: Okresowe Badanie(a) Techniczne naszych pojazdów, przepis

Post autor: YoDa » 2012-02-11, 12:41

żadne ksenony poza fabrycznymi bez poziomowania i wtryskiwaczy nie przejdą badania. Albo załatwić albo zmienić lampy na okres badania.


Pozdrawiam
Yoda

Obrazek

Awatar użytkownika
Skashgzuk
Młodszy Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 2011-03-18, 20:35
Model: 2007 Coupe
Silnik: V6 4.0
Kolor: Black Sunshine

Re: Okresowe Badanie(a) Techniczne naszych pojazdów, przepis

Post autor: Skashgzuk » 2012-02-11, 12:58

Pytanie, czy zatem fabryczne lampy przejdą badanie? No bo teraz jestem jakiś zagubiony.

Teoretycznie powinny być spryskiwacze+poziomowanie do ksenonów, ale z tego co czytałem, podobno spryskiwaczy nie trzeba mieć.


...The wheels of his mustang exploding on the highway like a slug from a .45
True death: 400 horsepower of maximum performance piercing the night
This is black sunshine!....

Awatar użytkownika
rzabsky
Forumowicz
Posty: 566
Rejestracja: 2011-12-13, 23:47
Silnik: V6 4.0
Kolor: Mineral Grey

Re: Okresowe Badanie(a) Techniczne naszych pojazdów, przepis

Post autor: rzabsky » 2012-02-17, 07:40

jedz do innego diagnosty. Gdzies Ci na pewno podbija. :-) a jak nie znajdziesz to przyjedz to ci pokaze palcem :-)



Awatar użytkownika
Rogu
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 2012-01-26, 18:41
Model: GT
Silnik: V8 4.6
Kolor: Ognisty
Kontakt:

Re: Okresowe Badanie(a) Techniczne naszych pojazdów, przepis

Post autor: Rogu » 2012-02-17, 11:38

Też się ostatnio bujałem z przeglądem. W Wawie próbowałem u dwóch diagnostów (zajechałem "z ulicy") i nie było opcji żeby podbili. Polecam obrzeża Warszawy - bardziej tam tolerancyjni i dobra gadka czasem wystarczy. Sprawdż czy masz przeciwmgielne jeszcze...


Where did You get this car?? It's not a car baby...it's a Mustang...

Awatar użytkownika
Kylo1789
Forumowicz
Posty: 137
Rejestracja: 2011-04-18, 06:49
Model: GT Premium 2006
Silnik: V8 4.6
Kolor: Satin Silver with black stripes

Re: Okresowe Badanie(a) Techniczne naszych pojazdów, przepis

Post autor: Kylo1789 » 2012-02-17, 13:23

Co do tych kierunków z tyłu to ja mam przerobione tak, że zamiast wstecznych świateł mam kierunki, reszta jest normalnie, a wsteczny (niestety tandetnie) mam zrobiony pod zderzakiem...mała biała lampka. Problemów nie miałem nigdy. Policja mnie kontrolowała, ale tłuki jakieś, bo pytali cały czas czy lampy (przód i tył) są oryginalne, nie biorąc oczywiście pod uwagę faktu, że to nie jest auto z UE. Ja oczywiście z uśmiechem potwierdziłem. Panowie jeszcze sobie pooglądali w środku go i na zewnątrz po czym oddali dokumenty i odjechałem z piskiem opon :D ...ku uciesze sympatycznej drogówki hehe



Awatar użytkownika
rzabsky
Forumowicz
Posty: 566
Rejestracja: 2011-12-13, 23:47
Silnik: V6 4.0
Kolor: Mineral Grey

Re: Okresowe Badanie(a) Techniczne naszych pojazdów, przepis

Post autor: rzabsky » 2012-02-17, 20:35

pałkarze zatrzymają Cię dla zasady. Za mna ostatnio jechali kilka km to si przyczepili do tego ze jechalem srodkowym pasem na autostradzie, mimo ze na prawym jechał tir. Państwo policyjne. Na szczescie do niczego w aucie sie nie przyczepili. Pewnie sami nie wiedzieli jakie sa wymagania wiec woleli nie zaczynać :-) i dobrze.



Awatar użytkownika
Kylo1789
Forumowicz
Posty: 137
Rejestracja: 2011-04-18, 06:49
Model: GT Premium 2006
Silnik: V8 4.6
Kolor: Satin Silver with black stripes

Re: Okresowe Badanie(a) Techniczne naszych pojazdów, przepis

Post autor: Kylo1789 » 2012-03-02, 11:47

Kolega rzabsky dobrze mówi, mi ostatnio doje**li za przejazd na żółtym, choć jeszcze zdążyłem na zielonym, ale nie udowodni się im. Zobaczyli lepsze auto i w pościg :P haha zachowywali się jak w filmie normalnie, no i 3 stówacze w plecy jestem. Po otrzymaniu mandatu chcieli sobie pooglądać, ale stwierdziłem że jakby było pouczenie to byłoby oglądanie xD



Soilworker
Młodszy Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 2010-02-12, 17:33
Model: Fiesta Mustang Kit
Silnik: V6 4.0
Kolor: tomaho mówi, że nie jest szary metalik:-)
Kontakt:

Re: Okresowe Badanie(a) Techniczne naszych pojazdów, przepis

Post autor: Soilworker » 2013-03-07, 10:59

No więc wczoraj o 19.55 poznańscy stróże prawa zabrali mi dowód właśnie za światła, mimo, ze od 3 lat nigdy nikt nie widział w tym problemu. A i jak się dowiedziałem to Volvinki prosto z salonu też potrafią skasować za... obrysówki:) hell yeah!


http://www.rustnroll.com/

www.myspace.com/disquietmetal

Awatar użytkownika
speedster
Forumowicz
Posty: 509
Rejestracja: 2011-12-05, 23:38
Model: 93' Mustang LX 5.0
Silnik: V8 5.0
Kolor: Titanium Frost

Re: Okresowe Badanie(a) Techniczne naszych pojazdów, przepis

Post autor: speedster » 2013-11-29, 12:00

Uwagą,będzie odkop.
Tak się zastanawiam,przecież po Polsce jeździ x^2 Bmw e60, które też mają obrysówki(wbudowane w światła-parę diód).Straszny bałagan mamy w tym prawie :dobani:



kaes
Forumowicz
Posty: 814
Rejestracja: 2008-11-05, 13:13
Model: 2007
Silnik: V6 4.0
Kolor: czarny, chwilowo bez pasów
Kontakt:

Re: Okresowe Badanie(a) Techniczne naszych pojazdów, przepis

Post autor: kaes » 2013-11-29, 16:14

Ja sie kiedyś gliny spytałem jak mnie zatrzymał, i potwierdził to co powiedzieli przy przeglądzie, i to co wyczytałem wcześniej

Kod: Zaznacz cały

Rozdział III 
par. 12 ust 3. Ponadto dopuszcza się wyposażenie w następujące światła:
(...) pkt 9 mówi, że światła obrysowe przednie i tylne - pojazdu samochodowego i przyczepy, o szerokości od 1,8 m do 2,1 m ... . oraz art. 13 
2. Połączenia elektryczne powinny zapewniać, aby:
1) światła pozycyjne przednie i tylne, światła obrysowe (jeśli pojazd jest w nie wyposażony), światła pozycyjne boczne (jeśli pojazd jest w nie wyposażony) i światła oświetlające tylną tablicę rejestracyjną mogły być włączane i wyłączane tylko jednocześnie; warunek ten nie obowiązuje, gdy światła pozycyjne pełnią funkcję świateł postojowych lub kiedy światła pozycyjne boczne migają (świecą światłem przerywanym) razem z kierunkowskazami po tej samej stronie pojazdu; 
Mustanga rozmiary to 73.9 cale =187.70600 centymetry

więc się mieści.


CS6 Progress bar
[||||||||||||||||||--------------------------------] 36%

Obrazek

Awatar użytkownika
sim
Stowarzyszenie MKP
Posty: 219
Rejestracja: 2009-11-13, 03:44
Model: '87 GT Convertible
Silnik: V8 5.0
Kolor: Szary

Re: Okresowe Badanie(a) Techniczne naszych pojazdów, przepis

Post autor: sim » 2013-11-29, 17:59

speedster pisze:Uwagą,będzie odkop.
Tak się zastanawiam,przecież po Polsce jeździ x^2 Bmw e60, które też mają obrysówki(wbudowane w światła-parę diód).Straszny bałagan mamy w tym prawie :dobani:
Bałaganu w prawie nie ma, tylko z jego znajomością u gliniarzy... Znajomemu zabrali dowód w Volvo S80 za fabryczne europejskie obrysówki, ojcu chcieli zabrać dowód od terenówki za fabryczne orurowanie, mnie chcieli zabrać dowód za fabryczne światła do jazdy dziennej we VW (bo świecą zgodnie z normami UE - bez tylnych pozycji), kumplowi zabrali dowód za przerobione reflektory w amerykańcu (osadzone europejskie soczewki) bo nie było znaczka (E), choć świeciły poprawnie... Co gorsza diagności z czym już też się spotkałem, coraz częściej kręcą nosem gdy nie ma znaczka (E) na lampach...

A tutaj klasyk z gatunku polskie realia ;)

" onclick="window.open(this.href);return false;



caniggia
Stowarzyszenie MKP
Posty: 3868
Rejestracja: 2008-12-19, 15:05
Model: Mustang GT 4.6 Turbo
Silnik: V8 4.6
Kolor: satin silver

Re: Okresowe Badanie(a) Techniczne naszych pojazdów, przepis

Post autor: caniggia » 2013-12-09, 12:00

sim pisze: kumplowi zabrali dowód za przerobione reflektory w amerykańcu (osadzone europejskie soczewki) bo nie było znaczka (E), choć świeciły poprawnie... Co gorsza diagności z czym już też się spotkałem, coraz częściej kręcą nosem gdy nie ma znaczka (E) na lampach...
Dlatego warto wozić ze sobą wydrukowane interesujące nas przepisy i poprosić policjanta lub diagnostę aby konkretnie napisał który dokładnie przepis został złamany, nie ogólnie. Czyli np art 68, p X, paragraf 12, p. 1, itp.

Interesujące nas przepisy:

1. najważniejszy, art 68, mówiący o homologacjach, a w nim wyłączenie punktów 1-16 w punkcie 17 dla wyprodukowanego lub importowanego w ilości jednej sztuki rocznie; nie dotyczy to tramwajów i trolejbusów, co oznacza, że takie auto NIE MUSI MIEĆ ZNACZKÓW E i dopuszcza je diagnosta, musi spełniać wszystkie pozostałe przepisy.

Wkrótce się to zmieni, za 800 zł będzie trzeba zrobić uproszczoną homologację, wtedy będą mogli skoczyć i obtoczyć, znaczków E nie będzie, ale będzie kwitek.
Gdyby tak nie było, 100% amerykańskich samochodów na polskich drogach nie mogłoby się poruszać, a to z powodu np braku homologacji na szyby, kierownicę, itp itd, nie tylko lampy, warto podnieść ten temat przy dyskusji (może włączy mu się tryb rozumowania analitycznego).

2. Informację ITS oraz ministra odnośnie tego,że nr VIN na tabliczce jest trwałą cechą, w związku z tym nie ma potrzeby nabijania dodatkowego numeru.

3. Informację o światłach obrysowych, co nas niestety nie uratuje z czerwonych tylnych obrysówek.

Powyższe rzeczy konsultowałem z prawnikiem, policją, diagnostą, a nawet ministerstwem, Ci natomiast mnie olali i polecili aby się poradzić prawnika.

EDIT

wynika, że art 68 został wykreślony w 2012 (czyli auta sprowadzone przed tą datą obowiązuje art 68), w zamian za to:

W ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137) wprowadza się następujące zmiany:
6) uchyla się art. 68–70;

Jednocześnie ustawodawca, nie zamyka do końca możliwości rejestracji tego typu pojazdów (brak homologacji wprowadzając nowe pojęcie zwane ,, Dopuszczenie jednostkowe pojazdu,, wszystkie szczegóły jak , warunki, wymagania techniczne jakie należy spełnić, opłata za wydanie decyzji o dopuszczeniu jednostkowym (maksymalnie 800 zł) itd., itd. są do przeczytania w poniżej cytowanym rozdziale 1b od art. 70zn.1 - art. 70zs.

Rozdział 1b
Dopuszczenie jednostkowe pojazdu

Art. 70zn. 1. Spełnienie odpowiednich warunków lub wymagań technicznych danego pojazdu, potwierdza się dopuszczeniem jednostkowym pojazdu………


Co oczywiście dotyczy NOWYCH pojazdów, tak więc aktualnie można powiedzieć wszystkie amerykańce będą jeździć nielegalnie, gdyż nie można powołać się na art 68, a diagnosta ma obowiązek sprawdzania homologacji, ale ten np ma gdzieś np szyby, a świateł się czepi.

Założyłem temat aby się służbiści wypowiedzieli:
http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/vie ... 781#192781" onclick="window.open(this.href);return false;

i napisałem nowe pismo do ministerstwa o interpretację, ciekawe co tym razem opowiedzą.



pawel54b
Posty: 6
Rejestracja: 2016-05-07, 22:04

Re: Okresowe Badanie(a) Techniczne naszych pojazdów, przepis

Post autor: pawel54b » 2016-09-11, 16:41

Hej,
Czy coś się zmieniło w tym temacie? Da się doprowadzić mustanga do stanu w pełni pozwalającego na legalną jazdę po polskich drogach?
Szukam 2013-2014 v6 jako auto do jazdy na co dzień i informacja ta trochę mnie zaniepokoiła. Szukanie diagnosty, który "przymknie oko" i ryzyko, że każdy mijający patrol drogówki może zabrać DR na pewno będzie przeszkadzać w codziennej jeździe.
Oprócz homologacji na wszelkie elementy Mustanga jak sprawa ma się do ksenonów? Z tego co wiem 2013-2014 nie ma ani sprysków ani poziomowania... czy to też da się jakoś rozwiązać?
Czy jedynym rozwiązaniem jest znalezienie worka pieniędzy i kupno 2015 z polskiego salonu - z tego co wiem tam rozwiązano problem instalacją ksenonów poniżej 2000 lumenów (co z samopoziomowaniem?), podobnie jest w 2013? :)



ODPOWIEDZ

Wróć do „16. tematy prawne”