Cło, podatki i inne zło

Co gdzie kupić, gdzie naprawić nasze auto, gdzie zaopatrzyć się w części , gdzie i jak ubezpieczyć AC / OC
Awatar użytkownika
Hans
Forumowicz
Posty: 1030
Rejestracja: 2008-12-30, 11:18
Model: 500
Kolor: Black
Lokalizacja:: Warszawa
Stajnia: Stajnia Mazowiecka

Cło, podatki i inne zło

Post autor: Hans » 2009-10-26, 15:31

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly ... z_cla.html



W razie usunięcia artykułu z serwera gazety lub przeniesienia do płatnego archiwum:



Paczki z zagranicy do 150 euro bez cła

Od grudnia obowiązują wyższe zwolnienia z cła dla przesyłek otrzymywanych z zagranicy. Przesyłki spoza krajów Unii mogą być objęte cłem, VAT i niekiedy podatkiem akcyzowym. Wyższe zwolnienie oznacza, że za przesyłkę zapłacimy przy odbiorze mniej pieniędzy.


Zwolnienia z należności celnopodatkowych


Od grudnia obowiązują wyższe zwolnienia z cła dla przesyłek otrzymywanych z zagranicy. Przesyłki spoza krajów Unii mogą być objęte cłem, VAT i niekiedy podatkiem akcyzowym. Wyższe zwolnienie oznacza, że za przesyłkę zapłacimy przy odbiorze mniej pieniędzy.

Polska, przystępując do Unii Europejskiej, została objęta unią celną, czyli przepisami celnymi obowiązującymi na terenie całej Wspólnoty. Objęcie Polski unią celną związane jest z przyjęciem jednolitych zasad dotyczących obrotu towarowego z państwami trzecimi. Oznacza to, że również zwolnienia z należności celnych będą obowiązywały w Polsce, gdy wprowadzają je unijne przepisy. Trzeba pamiętać, że towary przywożone lub otrzymywane spoza krajów unijnych podlegają należnościom celnym. Odprawie celnej będą więc podlegały jedynie towary, które zostały sprowadzone spoza Unii Europejskiej lub są wywożone do krajów trzecich.

Większy limit zwolnienia

Od grudnia zaczęły obowiązywać przepisy unijne, które wprowadzają większy limit zwolnienia dla towarów otrzymywanych w przesyłkach z krajów pozaunijnych (np. USA, Japonii, Kanady). Limity wartościowe i ilościowe towarów zwolnionych z należności przywozowych zostały podniesione (np. upominki, paczki, wino), z wyjątkiem przywozu wyrobów tytoniowych przywożonych przez podróżnych (w ruchu pieszym, kolejowym i transporcie kołowym).

Przede wszystkim zostały wprowadzone zmiany limitów przywozowych dla podróżnych oraz zwolnień celnych w obrocie pocztowym i kurierskim. Najważniejszą informacją dla osób, które robią zakupy przez internet, jest zwiększenie z 22 euro (ok. 86 zł) do 150 euro (590 zł) kwoty wolnej od cła przy zakupach z krajów pozaunijnych. Przesyłki z tych państw, których wartość nie przekracza 150 euro, nie będą podlegały ocleniu. Jest to ok. siedmiokrotny wzrost kwoty zwolnionej z cła. Oznacza to, że koszt zakupu przez internet zmniejszy się z uwagi na większe zwolnienie.

Trzeba przypomnieć, że podatnicy sami nie muszą wypełniać zgłoszeń celnych od paczek otrzymywanych z zagranicy. Rozliczenia należności celnopodatkowych dokonuje Poczta Polska. Pobieranie należności celnych i podatkowych przez operatora pocztowego jest korzystne dla podatników - odbiorców paczek, gdyż zwalnia ich z obowiązku samodzielnego regulowania tych należności i wypełniania innych obowiązków wynikających z przepisów celnych.

Należności podatkowe

Paczki, które otrzymujemy spoza państw unijnych, są objęte nie tylko cłem. Trzeba wspomnieć, że podlegają one też należnościom podatkowym: VAT oraz akcyzie (gdy kupujemy wyroby akcyzowe, np. alkohol, papierosy). Zasada opodatkowania takich przesyłek jest taka, że najpierw płacimy cło, od wartości celnej powiększonej o cło, ewentualną akcyzę, a od całości jeszcze VAT. Podstawą opodatkowania VAT w imporcie towarów jest więc wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy. Wyższy limit zwolnienia dla cła nie oznacza takiego samego zwolnienia dla VAT lub akcyzy. Zwolnienia i limity w akcyzie i VAT dla paczek zagranicznych wynikają już z przepisów krajowych.

Co ciekawe, w ustawie o VAT nadal istnieje zwolnienie z tego podatku dla przesyłek zagranicznych w kwocie 22 euro. Zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego (spoza krajów Unii) bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej równowartości 22 euro. Tego zwolnienia od podatku nie stosuje się m.in. do:

• napojów alkoholowych,

• tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Zwolnienia od VAT nie stosuje się do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.

Limity towarów otrzymywanych w paczkach bez cła i VAT dotyczą również przesyłek od osób fizycznych, czyli niekupowanych np. w zagranicznych sklepach internetowych. Towary w małych ilościach o charakterze niehandlowym, wysyłane z państwa trzeciego przez osobę fizyczną do innej osoby fizycznej mieszkającej na obszarze celnym Wspólnoty, są zwolnione do równowartości 45 euro.

Za przywóz o charakterze niehandlowym uważa się przywóz przesyłek, które jednocześnie:

• mają charakter okazjonalny,

• zawierają towary wyłącznie na własny użytek odbiorcy lub jego rodziny, które nie wskazują ani swoim charakterem, ani ilością na ich przeznaczenie handlowe,

• są wysyłane do odbiorcy przez nadawcę bez żadnego rodzaju opłat.
Inne zwolnienia

Jednak zwolnienie dla należności celnych dotyczy nie tylko przesyłek zamawianych przez internet, lecz także drobnych upominków przywożonych osobiście. Od grudnia zostały zwiększone limity przywozowe dla podróżnych: średnio ponaddwukrotnie ze 175 euro do 430 euro w ruchu lotniczym i morskim oraz do 300 euro w ruchu lądowym. Oznacza to, że bez cła można przywieźć prezenty i upominki o większej wartości. Oprócz upominków zwolnionych z cła podniesiono limit przywozu w bagażu podręcznym alkoholi. Zwiększono limity przywozowe z 2 l do 4 l wina i 16 l piwa. Ograniczono natomiast przywóz liczby papierosów, które można przywieźć na teren Wspólnoty bez cła, do 40 sztuk (w transporcie innym niż lotniczy i morski). Takie same zwolnienia obowiązują przy VAT oraz akcyzie.

ZE STRONY BIZNESU

Opłacalność zakupów internetowych

Kupowanie towarów w amerykańskich i europejskich sklepach internetowych przestało się już opłacać. Najlepiej widać to na przykładzie ubiegłorocznych hitów, czyli sprzętu fotograficznego i laptopów. O ile np. zakup popularnej lustrzanki Nikona - czyli D60 - w grudniu 2007 r. oznaczał zysk wobec ceny w polskim sklepie o około 15 proc., o tyle teraz jest to strata rzędu 6 proc. Kupno tego samego aparatu teraz w strefie euro zupełnie się nie opłaca. Dziś jego cena jest wyższa o połowę od polskiej. Przed rokiem ceny były porównywalne. W obu przypadkach różnice to tylko efekt zmian kursu złotego wobec dolara i euro, bez uwzględnienia opłat dodatkowych, jak cło i koszty przesyłki. No i przy założeniu że ceny w dolarach i w euro oraz w Polsce nie zmieniły się w ciągu tego roku.

WYSYŁANIE PACZKI KURIEREM

Według rankingu GP z pięciu największych firm kurierskich w Polsce, w przypadku przesyłek krajowych najlepszą ofertę mają TNT i UPS (w obu firmach za wysłanie paczki do 5 kg nie zapłacimy więcej niż 30 zł). Wysyłając najcięższą paczkę - 30 kg - z Warszawy do Olsztyna, trzeba się liczyć ze średnim wydatkiem 42-43 zł. Najkorzystniejsze ceny są w DHL (niecałe 40 zł) oraz w UPS (31 zł). Niewiele drożej (44 zł) taka przesyłka kosztować będzie w DPD. W TNT za paczkę o wadze 30 kg zapłacimy 52 zł.

1 grudnia 2008 r. od tego dnia obowiązują nowe limity zwolnień celnopodatkowych

Źródło: GP
Artykuł z dnia: 2008-12-12


.:: :evil: my other ride is your mom :evil: ::.

Awatar użytkownika
Hans
Forumowicz
Posty: 1030
Rejestracja: 2008-12-30, 11:18
Model: 500
Kolor: Black
Lokalizacja:: Warszawa
Stajnia: Stajnia Mazowiecka

Post autor: Hans » 2009-10-26, 15:33

Tu jeszcze wkleję wypowiedź pracownika urzędu celnego, tak żeby nie było niejasności:

"Upominki przesyłane przez osobę fizyczą do osoby fizycznej zwolnione są od cła i podatku do równowartości 45 euro. W tym przypadku chodzi o zwykłą wartość towarów, a nie o wartość celną, a więc bez kosztów transportu i ubezpieczenia. Dla towarów o wartości powyżej 45 EURO, ale nie przekraczającej 700 euro, stosuje się stawkę ryczałtową w wysokości 2,5%. Od towarów o wartości powyżedj 700 euro stosuje się stawki celne określone we Wspólnej Taryfie Celnej.
Od przywozu pozostałych towarów (np. od firmy do osoby fizycznej czy też od firmy do firmy) o wartości do równowartości 150 euro (również wartość towaru) nie pobiera się cła. Od towarów do równowartości 22 euro nie pobiera się również podatku. Od towarów, które przekraczają 22 euro do 150 euro -nie pobiera się cła ale pobiera się podatek.
Uwaga!!!
Od towarów zakupionych w drodze zamównienia wysyłkowego ( np. w sklepie internetowym) nie ma zwolnienia od podatku. Zawsze pobiera się podatek, niezależnie od wartości przesyłanego towaru.
Inną kwestią jest sposób naliczania tych opłat. Cło nalicza się zawsze od
wartości celnej towaru ( wartość towaru+ koszty transportu i ubezpieczenia).Jeżeli jest to towar akcyzowy, to akcyzę nalicza się od wartości celnej towaru powiększonej o należne cło.
VAT nalicza się od wartości celnej towaru powiększonej o należne cło, a jeżeli towar jest akcyzowy- to VAT nalicza się od wartości celnej towaru powiększonej o należne cło i podatek akcyzowy. To są wszystkie opłaty pobierane przez urzędzy celne.
Jeżeli ktoś korzysta z usług agencji celnych ( są to prywatne podmioty gospodarcze działające w Państwa imieniu przed organami celnymi) to musi się liczyć z dodatkowymi kosztami na konto tych podmiotów. Tych opłat nie pobierają urzędy celne.
Zawsze radziłabym przed dokonanie transakcji skorzystać z pomocy informacji celnych, które znajdują sie we wszystkich izbach celnych oraz w Ministerstwie Finansów . Nie będzie wtedy żadnych kłopotów i rozczarowań."


.:: :evil: my other ride is your mom :evil: ::.

kaes
Forumowicz
Posty: 815
Rejestracja: 2008-11-05, 13:13
Model: 2007
Silnik: V6 4.0
Kolor: czarny, chwilowo bez pasów
Kontakt:

Post autor: kaes » 2009-10-26, 15:38

pogubiłem się. czyli nie opłaca się wysyłać jako prezent (max 45$) a opłaca się wysyłać normalnie od sklepu do nas (max 150$) bo wyższy limit?


CS6 Progress bar
[||||||||||||||||||--------------------------------] 36%

Obrazek

Awatar użytkownika
Hans
Forumowicz
Posty: 1030
Rejestracja: 2008-12-30, 11:18
Model: 500
Kolor: Black
Lokalizacja:: Warszawa
Stajnia: Stajnia Mazowiecka

Post autor: Hans » 2009-10-26, 15:45

Nie, bo prezenty powyżej 45ojro, ale poniżej 700 mają doliczana opłate w wysokości 2,5% wartości, więc nadal opłaca się wysyłac jako prezent. W przypadku Sklepów, jeśli poniżej 150ojro, to i tak dowalą Ci 22% podatku, ale już bez cła, a poniżej 22ojro nawet podatku nie płacisz.

Przypominam, że chodzi o walutę EURO, więc trzeba sobie przeliczyć. :)


.:: :evil: my other ride is your mom :evil: ::.

kaes
Forumowicz
Posty: 815
Rejestracja: 2008-11-05, 13:13
Model: 2007
Silnik: V6 4.0
Kolor: czarny, chwilowo bez pasów
Kontakt:

Post autor: kaes » 2009-10-26, 15:53

dżizus. nie ma jakiegoś algorytmu żeby taki debil jak ja to skumał?

if ( ( 700E > price > 45E ) && gift == true ) {
} else itd itd

Ja potrzebuje takie instrukcje a nie słowami :rotfl: :rotfl:


CS6 Progress bar
[||||||||||||||||||--------------------------------] 36%

Obrazek

Awatar użytkownika
Olaf
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 2008-07-09, 21:57
Model: GT 2005
Silnik: V8 4.6
Kolor: królewski błękit : )
Lokalizacja:: Warszawa
Stajnia: Stajnia Mazowiecka

Post autor: Olaf » 2009-11-02, 20:10

Hans,

dobrze, że dodałeś swoje obajśnienia bo jak czytałem tekst tych cholernych prawników to nic nie kumałem (nie wiedziałem, że aż taki tepy jestem :wstyd: ) Ale samo to że widzę że jestem tępy to chyba znaczy że nie jestem głupi! :D :D

Czyli jak mi ciocia z USA (os. fizyczna) wyśle jakąś część do Mustanga (np. kompressor ; ) to mnie nie skasują? Czy to zależy jaką wartość poda (np. ~ 40 Euro)?

Kaes,

no nareszcie jakiś IT men się ujawnił!!! ; ) Ja tu w W-wie szukam wśród znajomych z IT człowieka, który mi prościutki ciąg logiczny w Excellu napisze i .... wszyscy odpadają... a są np. po Wyższej Szkole Japońsko-cośtam Technik Komputerowych etc., no ręce opadają.... Zaraz wysyłam PW.



Awatar użytkownika
Hans
Forumowicz
Posty: 1030
Rejestracja: 2008-12-30, 11:18
Model: 500
Kolor: Black
Lokalizacja:: Warszawa
Stajnia: Stajnia Mazowiecka

Post autor: Hans » 2009-11-03, 11:10

Olaf, mogą Ciebie nie skasować, a mogą być dociekliwi, porównać wartość prezentu z podawaną wartością przez Ciebie i wtedy będziesz miał dozywotnio wpis w aktach, żeś przestępca i rzezimieszek, co znajdzie odbicie w rekrutacji do niektórych firm.
Ale generalnie - co się da, wysyłać jako "gift". Będzie taniej.


.:: :evil: my other ride is your mom :evil: ::.

Awatar użytkownika
pudel
Forumowicz
Posty: 1406
Rejestracja: 2008-11-07, 21:08
Model: 2002 V6,2007 V8
Silnik: V8 4.6
Kolor: Szary metalik & Torch red
Kontakt:

Post autor: pudel » 2009-11-04, 07:28

tz. że do kosztu spojlerów muszę doliczyć transport cło VAT akcyzę i wyjdzie ok 2k USD lub więcej :/


GDYBY BÓG POPIERAŁ PRZEDNI NAPĘD - CHODZILIBYŚMY NA RĘKACH.....

Awatar użytkownika
Hans
Forumowicz
Posty: 1030
Rejestracja: 2008-12-30, 11:18
Model: 500
Kolor: Black
Lokalizacja:: Warszawa
Stajnia: Stajnia Mazowiecka

Post autor: Hans » 2009-11-04, 12:46

akcyzę? :) nic o tym nie ma mowy. płacisz cło i VAT. jaka akcyza? :)


.:: :evil: my other ride is your mom :evil: ::.

Awatar użytkownika
pudel
Forumowicz
Posty: 1406
Rejestracja: 2008-11-07, 21:08
Model: 2002 V6,2007 V8
Silnik: V8 4.6
Kolor: Szary metalik & Torch red
Kontakt:

Post autor: pudel » 2009-11-04, 13:14

Sorry poniosøo mnie akcyza to przy alkoholu chyba :D


GDYBY BÓG POPIERAŁ PRZEDNI NAPĘD - CHODZILIBYŚMY NA RĘKACH.....

Awatar użytkownika
sławekw
Forumowicz
Posty: 809
Rejestracja: 2010-04-19, 21:19
Kontakt:

Post autor: sławekw » 2010-06-02, 12:18

Jakiś czas temu kupiłem sobie w stanach trochę sprzętu fotograficznego, w sumie za 3k $, mieszka tam znajoma mojej matki, napisała na paczce wartość poniżej 20 $. Jeżeli paczka idzie pocztą samolotową, to w tedy jest duża szansa na to, że paczka zostanie otworzona i nałożą odpowiednie opłaty (po atakach 11 września trochę ostro do tego podchodzą), jeżeli paczka idzie - tak jak mój sprzęt - drogą morską, wtedy 99% szans na ominięcie jakichkolwiek opłat celnych. Na szczęście nic nie zapłaciłem, więc polecam przesyłkę od osoby fizycznej ;)


Nic na siłę, wszystko młotkiem :D i wyklepie się coś takiego:
Obrazek

andronik
Członek Honorowy MKP
Posty: 399
Rejestracja: 2008-07-08, 10:29
Model: GT 2005
Silnik: V8 4.6
Kolor: Black Metal
Kontakt:

Post autor: andronik » 2010-06-02, 12:22

Hans pisze:Według rankingu GP z pięciu największych firm kurierskich w Polsce, w przypadku przesyłek krajowych najlepszą ofertę mają TNT i UPS (w obu firmach za wysłanie paczki do 5 kg nie zapłacimy więcej niż 30 zł).
To już chyba trochę nie akutalne. Paczka 2kg UPS - 40 PLN.


Pozdrawiam,
Tomek

[color=red][size=150]Piszesz głupoty lub posty nic nie wnoszące do tematu ? ........... proszę ustaw czas ich wygaśnięcia[/size][/color]

Awatar użytkownika
Hans
Forumowicz
Posty: 1030
Rejestracja: 2008-12-30, 11:18
Model: 500
Kolor: Black
Lokalizacja:: Warszawa
Stajnia: Stajnia Mazowiecka

Post autor: Hans » 2010-06-02, 13:38

sławekw pisze:Jakiś czas temu kupiłem sobie w stanach trochę sprzętu fotograficznego, w sumie za 3k $, mieszka tam znajoma mojej matki, napisała na paczce wartość poniżej 20 $. Jeżeli paczka idzie pocztą samolotową, to w tedy jest duża szansa na to, że paczka zostanie otworzona i nałożą odpowiednie opłaty (po atakach 11 września trochę ostro do tego podchodzą), jeżeli paczka idzie - tak jak mój sprzęt - drogą morską, wtedy 99% szans na ominięcie jakichkolwiek opłat celnych. Na szczęście nic nie zapłaciłem, więc polecam przesyłkę od osoby fizycznej ;)
Sławku. Twój przykład pokazuje, że miałeś dużo szczęścia, że nikt nie zajrzał do Twojej paczki. Jeśli by tak się stało, miałbyś spore kłopoty z wyrokiem w papierach włącznie.


.:: :evil: my other ride is your mom :evil: ::.

Awatar użytkownika
sławekw
Forumowicz
Posty: 809
Rejestracja: 2010-04-19, 21:19
Kontakt:

Post autor: sławekw » 2010-06-02, 14:13

ok, facet, który non stop ściąga różne rzeczy z usa robi tak już od kilku ładnych lat i jeszcze go nie złapali. Podobno jego kolega celnik powiedział, że tych paczek przesłanych drogą morską to nawet im się nie chce sprawdzać, mają tylko odgórnie nakazane sprawdzać paczki przysłane drogą powietrzną. Nie wiem ile w tym jest prawdy a ile nie, ale facet zawsze unika podatku


Nic na siłę, wszystko młotkiem :D i wyklepie się coś takiego:
Obrazek

Alexander25
Forumowicz
Posty: 1646
Rejestracja: 2008-11-10, 17:33
Model: 302HO 1994 rok
Silnik: V8 5.0
Kolor: sapphire blue
Lokalizacja:: Polska
Kontakt:

Post autor: Alexander25 » 2010-06-02, 14:51

Zalatwialem teraz oplaty za niebieskiego gt 2005+ to clo akcyza itp wyszly ponad 11tys:/ i to i tak dobrze ze to przez UK bylo sciagane. Za corvette Z06 to sie chyba tak nazywa ktora przyszla w tym samym rzucie gosc z warsztatu (od gt zaplacil cos 26tys)
ja za mustanga z Uk co sciagalem dla siebie zaplacilem 3800 cla/akcyza/itp a to byla 4gen po lifcie wiec to sa znaczne pieniadze. gdyby dalo sie obnizyc oplaty byloby super


302 HOooooo

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sklepy, warsztaty, UBEZPIECZENIA”