Poszarpywanie przy lekkim przyspieszaniu

Informacje i porady specyficzne dla silników V6 od 2011r.

Moderatorzy: mcgan, Pavulon_, stang232, celibad, pluzz

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
brys
Forumowicz
Posty: 200
Rejestracja: 2017-04-11, 23:01
Model: Premium Pony 2012
Silnik: V6 3.7
Kolor: Grabber Blue

Poszarpywanie przy lekkim przyspieszaniu

Post autor: brys » 2018-12-05, 18:25

Witam,

Od jakiegoś czasu obserwuję w moim Mustangu następujące zjawisko - czy jadę 50 czy 90 km/h w momencie jak chcę bardzo delikatnie przyspieszyć zaczynam odczuwać lekkie poszarpywanie - jest wahanie w granicach 50-100 obrotów na obrotomierzu.
Słychać też nierównomierne pogwizdywanie dolotu (ludzie mający tuningowe doloty wiedzą co to za dźwięk) - jakby przepustnica co sekundę się otwierała lekko mocniej i przymykała.
To wszystko ma miejsce jak dodaję gazu minimalnie, powiedzmy na 10%. Jak dodam więcej gazu to idzie jak dziki bez zająknięcia. Przy dodawaniu gazu na postoju wszystko jest w porządku.

Poza tym dziś w trakcie ciągłej jazdy nagle na zegarach wyskoczyła mi ikonka klucza (chyba check engine) i auto zaczęło zwalniać w ogóle nie reagując na gaz. Dobrze, że było gdzie zjechać. Po zatrzymaniu obroty utrzymywały się jakby niżej niz zwykle i było czuć trzęsienie silnikiem. Wystarczyło zgasić i zapalić i było idealnie. Check zniknął, mój interfejs OBD nie pokazuje żadnych zapamiętanych błędów.
Co to może być? :kwasny:

Aha, co już zrobiłem:
- wyczyszczenie filtra powietrza
- wyczyszczenie przepływomierza
- zajrzałem rurą po zdjęciu filtra do dolotu - przepustnica od strony zewnętrznej wydaje się idealnie czysta
- zatankowałem dużo Pb98 na innej stacji (program jest na 98, czasem zdarza mi się dolać 95)
- świece zmienione z 15 000 km temu

Pomimo powyższych jest bez zmian :wstyd:


Borla ATAK + BBK Long Tubes + BBK X-pipe + SLP High Flow Cats // Most 3.73 // JLT Carbon CAI // Power Stop Z26 Extreme // Eibach Sportline // Eibach Camber Bolts // J&M Panhard Bar // Stillen Chin Spoiler // SVE 19"

Tuned by HD Customs

Matt84
Forumowicz
Posty: 680
Rejestracja: 2016-03-20, 15:11
Model: 2013
Silnik: V6 3.7

Re: Poszarpywanie przy lekkim przyspieszaniu

Post autor: Matt84 » 2018-12-05, 19:47

Po pierwsze zczytaj kod błędu.

Po drugie spróbuj zupełnie zdjąć filtr powietrza i tak pojechać, tylko zabezpiecz jakąś pończochą wlot przed syfem. Ja raz po czyszczeniu CAI chyba za mocno nasprejowałem olejem na filtr, musiałem coś przytkać (pewnie MAF) i auto nie chciało jechać, nie reagowało na gaz, dławiło się - jak u Ciebie. Bez filtra chodził ok i to mi pozwoliło namierzyć przyczynę. Check engine też był.



Awatar użytkownika
brys
Forumowicz
Posty: 200
Rejestracja: 2017-04-11, 23:01
Model: Premium Pony 2012
Silnik: V6 3.7
Kolor: Grabber Blue

Re: Poszarpywanie przy lekkim przyspieszaniu

Post autor: brys » 2018-12-05, 21:19

Po pierwsze zczytaj kod błędu.
Jak? Check zniknął po zgaszeniu momentalnie, skanowanie moim interfejsem pokazuje zero błędów. Jakiś lepszy warsztatowy komp mi to odczyta z historii? Włożę chyba interfejs do auta i w razie powtórki tej sytuacji podepnę jeszcze przed zgaszeniem.
Ja raz po czyszczeniu CAI chyba za mocno nasprejowałem olejem na filtr, musiałem coś przytkać (pewnie MAF) i auto nie chciało jechać
Tak jakby to wykluczyłem. Zaczęło się wcześniej - wyczyściłem i naoleiłem filtr, wyczyściłem MAF - bez zmian.
Jak nic innego nikt nie wymyśli, to spróbuję manewr ze zdjętym filtrem :P


Borla ATAK + BBK Long Tubes + BBK X-pipe + SLP High Flow Cats // Most 3.73 // JLT Carbon CAI // Power Stop Z26 Extreme // Eibach Sportline // Eibach Camber Bolts // J&M Panhard Bar // Stillen Chin Spoiler // SVE 19"

Tuned by HD Customs

Awatar użytkownika
empi1955
Forumowicz
Posty: 762
Rejestracja: 2013-02-19, 23:40
Model: GT 2006 ; 1978 KC
Silnik: V8 4.6
Kolor: Satin Silver ; Bright Red
Lokalizacja:: 3city

Re: Poszarpywanie przy lekkim przyspieszaniu

Post autor: empi1955 » 2018-12-05, 21:50

Widzę, że masz CAI i stroiłeś u Pawła. Sprawdź czy nie dostaje gdzieś lewe powietrze. Może zbyt słabo dokręciłeś opaskę filtra.
" ... spróbuję manewr ze zdjętym filtrem " Nie wiem jak w 3,7 ale w moim 4,6 zdjęcie filtra powoduje całkowity zanik wolnych obrotów , dławienie się.


Jedyne moje:
- słuszny, wolnossący GT 4,6 V8; 431 Hp; 569 Nm; tuned by HD-Customs
- taki na forum; Mustang II King Cobra 1978; 302 V8; 141 Hp; 339 Nm; import by As-Profi
- z kompresorem; GT500 5,4 V8; 600+ Hp; 800+ Nm; tuned by HD-Customs

Griszaa
Forumowicz
Posty: 224
Rejestracja: 2018-06-17, 11:37
Model: Mustang
Silnik: V6 3.7
Kolor: Kona Blue
Lokalizacja:: Ślask
Stajnia: Stajnia Górny Śląsk

Re: Poszarpywanie przy lekkim przyspieszaniu

Post autor: Griszaa » 2018-12-05, 22:57

A sprawdzales filtr paliwa ? ... moze jest zasyfiony i przy delikatnym tupaniu nie radzi sobie a przy pier.olnieciu cisnie ?



Matt84
Forumowicz
Posty: 680
Rejestracja: 2016-03-20, 15:11
Model: 2013
Silnik: V6 3.7

Re: Poszarpywanie przy lekkim przyspieszaniu

Post autor: Matt84 » 2018-12-06, 09:51

Problem w tym, że o ile pamiętam w 3.7 filtr jest w zbiorniku i jest niewymienialny, przynajmniej w teorii.



Awatar użytkownika
nomad
Forumowicz
Posty: 635
Rejestracja: 2011-07-09, 18:34
Model: Bullitt & 939
Silnik: V8 4.6
Kolor: Highland Green

Re: Poszarpywanie przy lekkim przyspieszaniu

Post autor: nomad » 2018-12-06, 10:37

Ja w pierwszej kolejności sprawdziłbym przepustnicę.



Awatar użytkownika
brys
Forumowicz
Posty: 200
Rejestracja: 2017-04-11, 23:01
Model: Premium Pony 2012
Silnik: V6 3.7
Kolor: Grabber Blue

Re: Poszarpywanie przy lekkim przyspieszaniu

Post autor: brys » 2018-12-06, 12:02

Sprawdź czy nie dostaje gdzieś lewe powietrze. Może zbyt słabo dokręciłeś opaskę filtra.
Odpada, poszarpywał przed czyszczeniem filtra, po czyszczeniu bez zmian, a dokręciłem specjalnie z dbałością.
Problem w tym, że o ile pamiętam w 3.7 filtr jest w zbiorniku i jest niewymienialny,
Dokładnie. To odrzucam, bo mam dopiero 120k km nalotu i nie jeżdżę na rezerwie często :)
Ja w pierwszej kolejności sprawdziłbym przepustnicę.
Od wczoraj wieczora też się ku temu skłaniam, bo znalazłem taki oto temat na forum w USA: https://mustangforums.com/forum/3-7l-v6 ... ts-ok.html
Dokładnie taki sam objaw z tym zgaśnięciem, niereagowaniem na gaz, rzucaniem silnikiem, a po restarcie wszystko od razu ok. Gość nie pisze dokładnie co mu zmienili w serwisie, ale wychodzi na przepustnicę :kwasny:

Nomad, mogę jakoś sprawdzić przepustnicę? Czy tylko zaryzykowanie z zakupem innej używki i podmiana? :oczami:


Borla ATAK + BBK Long Tubes + BBK X-pipe + SLP High Flow Cats // Most 3.73 // JLT Carbon CAI // Power Stop Z26 Extreme // Eibach Sportline // Eibach Camber Bolts // J&M Panhard Bar // Stillen Chin Spoiler // SVE 19"

Tuned by HD Customs

Awatar użytkownika
nomad
Forumowicz
Posty: 635
Rejestracja: 2011-07-09, 18:34
Model: Bullitt & 939
Silnik: V8 4.6
Kolor: Highland Green

Re: Poszarpywanie przy lekkim przyspieszaniu

Post autor: nomad » 2018-12-06, 13:35

Chyba najszybciej gdybyś znalazł kogoś uczynnego z V6 i podmienił do testu.



Awatar użytkownika
brys
Forumowicz
Posty: 200
Rejestracja: 2017-04-11, 23:01
Model: Premium Pony 2012
Silnik: V6 3.7
Kolor: Grabber Blue

Re: Poszarpywanie przy lekkim przyspieszaniu

Post autor: brys » 2018-12-06, 17:20

To najprawdopodobniej przepustnica, od wczoraj mocno badam temat i natknąłem się na to:
W komentarzach przypadki jak u mnie - falowanie przy przyspieszaniu, nagłe niereagowanie na gaz w czasie jazdy itd.

Plan postępowania mam następujący:
- powtórna kontrola szczelności dolotu
- czyszczenie przepływomierza
- przepustnica - kontrola wtyczki, poprawa styków smarem kontaktowym, zajrzenie pod czarną klapkę i przeczyszczenie styków tam
- jak to nic nie zmieni - kupuję inną przepustnicę :P

Będę dawał znać, bo widzę, że w Stanach problem dość powszechny, to i u nas zaczną się pewnie sypać z czasem :P


Borla ATAK + BBK Long Tubes + BBK X-pipe + SLP High Flow Cats // Most 3.73 // JLT Carbon CAI // Power Stop Z26 Extreme // Eibach Sportline // Eibach Camber Bolts // J&M Panhard Bar // Stillen Chin Spoiler // SVE 19"

Tuned by HD Customs

Awatar użytkownika
brys
Forumowicz
Posty: 200
Rejestracja: 2017-04-11, 23:01
Model: Premium Pony 2012
Silnik: V6 3.7
Kolor: Grabber Blue

Re: Poszarpywanie przy lekkim przyspieszaniu

Post autor: brys » 2018-12-15, 14:37

Witam,

Problem rozwiązany - na tyle co dziś pojeździłem to żadne poszarpywanie nie występuje :D

Zdecydowałem się wymienić przepustnicę, ekspresowo udało się kupić w dobrej cenie od kolegi z Forum i wczoraj późnym wieczorem podziałałem w garażu. Nowa przepustnica z rocznika 2014, numery zupełnie inne niż moja z 2011, ale z wyglądu identyczna i wszystko pasowało idealnie - czyli przepusnice z 3.7 V Gen pasują bez względu na rocznik.

Stara vs "nowa":
Obrazek

Wymiana prosta i szybka:
Obrazek Obrazek

Po wszystkim zrobiłem tzw. "reset przepustnicy" - temat spotykany na forach USA, podobno poleca się robić to co jakiś czas i niby auto lepiej reaguje na gaz. Przekręcamy kluczyk na zapłon bez odpalania, czekamy aż zgasną kontrolki, powooooli wciskamy gaz do dechy, czekamy, powooooli odpuszczamy, czekamy, wyciągamy kluczyk i już

Z początku chciałem powalczyć ze starą przepustnicą i odkręcić tą czarną klapkę pod którą jest elektronika, jednak śruby są wkręcane na klej i trzeciej niestety urwał się łeb :wstyd:


Borla ATAK + BBK Long Tubes + BBK X-pipe + SLP High Flow Cats // Most 3.73 // JLT Carbon CAI // Power Stop Z26 Extreme // Eibach Sportline // Eibach Camber Bolts // J&M Panhard Bar // Stillen Chin Spoiler // SVE 19"

Tuned by HD Customs

Griszaa
Forumowicz
Posty: 224
Rejestracja: 2018-06-17, 11:37
Model: Mustang
Silnik: V6 3.7
Kolor: Kona Blue
Lokalizacja:: Ślask
Stajnia: Stajnia Górny Śląsk

Re: Poszarpywanie przy lekkim przyspieszaniu

Post autor: Griszaa » 2018-12-15, 15:26

Zatem ... brawo Ty



ODPOWIEDZ

Wróć do „3.7 V6 2011 -”